W marcu, jak w garncu, trochę zimy, trochę lata. Nie wpłyniemy na prognozę pogody, ale pomożemy wam rozświetlić marcową aurę prestiżowymi propozycjami literackimi. Zbliżająca się wiosna przywitała nas ciekawym zestawieniem – od obyczajówek po popularnonaukowe, jak zwykle – z trójmiejskim zacięciem!

Dziewczyna z indeksem

Autor: Elżbieta Nieć

Wydawnictwo:

Novae ResLata 70. XX wieku, Gdańsk. To tu powoli zaczyna wiać wiatr zmian – politycznych, gospodarczych i ekonomicznych państwa.

Ale nie tylko. Uśka jest studentką filologii rosyjskiej na gdańskim uniwersytecie. I nie są to byle jakie studia, bo ten lekki wiaterek dociera również tutaj i owiewa młodą dziewczynę. Każdy kolejny dzień przynosi coś nowego w życiu bohaterki i odkrywa przed nią tajemnice jej rodziny. Niekoniecznie takie, z których mogłaby być dumna. A to wszystko na tle powoli rodzącej się miłości do pewnego chłopaka, syna członka partii…

Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych

Autor: Zdzisław Sybilski

Wydawnictwo: Novae Res

Książka-drogowskaz – zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby zmienić swoje życie. Terapia czy też pomoc psychoterapeuty przestaje być powodem do wstydu, a staje się powoli czymś naturalnym. Nie zawsze wiemy, jak sobie radzić z przeżyciami czy uczuciami. Sybilski, jako specjalista w tej dziedzinie, postanowił napisać książkę, która pomoże zabrać się za naprawę siebie – tłumaczy od czego zacząć, jak wybrać terapeutę, jaka terapia jest najlepsza i dla kogo oraz opowiada, jak się nie poddawać, bo przecież nie wszystko przychodzi od razu.

W cieniu wierzb

Autor: Sylwia Kubik

Wydawnictwo:Otwarte

Kolejny, bo już trzeci, tom opowieści o Ewie i jej życiu. Tym razem autorka ponownie zagląda na żuławskie tereny i przepiękne krajobrazy pośród których żyje bohaterka. Jest lato, ciepło, wakacyjnie. Na wsi powoli rozpoczyna się najważniejsza pora roku, a za nią – żniwa. Coś się kończy, coś się zaczyna, tak jak w życiu Ewy, która musi ułożyć sobie od nowa życie i sprawić, by na nowo zacząć ufać innym ludziom. Jednak czy uda jej się zamknąć poprzedni rozdział?

Córka generała

Autor: Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Wielka wojna powoli zagląda również do Wolnego Miasta Gdańska. Kiedy jedni się przygotowują do obrony, inni przyjmują postawę zupełnie obojętną. Tak jak główny bohater – Andrzej Taper – któremu w głowie tylko miłość, zwłaszcza że to uczucie odwzajemnione. Jest tylko jeden mały haczyk – Elise to córka nazistowskiego generała i to bardzo wysoko postawionego. Kiedy dowiaduje się, że jego córeczka spotyka się z Polakiem, staje się to dla niego nie do zniesienia…