Nowy rok – nowa energia, a co za tym idzie: literacki misz-masz nowości od nas. Książka dla młodzieży, fantasy, obyczajówka i literatura non-fiction. Dla każdego coś ulubionego – nic tylko zakopać się pod kocem i wyglądać wiosennych dni.

Uwalnianie

Autor: Iga Kowalska

Wydawnictwo: Novae ResKsiążka dla młodzieży i o młodzieży. Główną bohaterką jest nastoletnia Nina, wkraczająca małymi krokami w etap dorosłości wraz z całym wcześniejszym bagażem doświadczeń. A tych nie jest wcale mało i nie są takie lekkie, jak mogłoby się wydawać. Dziewczyna zmaga się z kompleksami i zaburzeniami ciała, które powodują u niej to, że nie je. To niejedzenie staje się celem jej życia, by osiągnąć w rzeczywistości wyobrażony w głowie obraz. W powieści możemy przekonać się, jakie złożone mechanizmy myślowe i jak ciężko jest się od nich uwolnić. Zwłaszcza w okresie dorastania, nowych doświadczeń i wymagań…

Zgodnie z prawdą

Autor: Danuta Awolusi

Wydawnictwo: Prószyński i spółkaPropozycja dla dorosłych czytelników, ale nie tylko. Bo to opowieść o życiu, równie niełatwym jak to nastoletnie. A mając już więcej lat i więcej doświadczenia – decyzje stają się bardziej odpowiedzialne. I przed taką decyzją stanęła Patrycja, która zaszła w ciążę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dziecko, które nosiła – nie było jej męża. Fakt, że ta wiadomość zrujnowałaby jej dotychczasowe życie, zmusiła ją do okłamywania partnera. Jak się jednak okazuje – Miłosz także ma pewien sekret… Jaki? Koniecznie zajrzyjcie do książki!

My, trans

Autor: Piotr Jacoń

Wydawnictwo: Wydawnictwo RMNiezwykle ważny we współczesnych dyskursie reportaż, a konkretniej zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, ich rodzicami i rodziną, psycholożką, aktywistką czy księdzem. Łączy ich jeden cel – chcą pokazać z czym wiąże się życie osoby trans w Polsce, które nie jest łatwe. Ból, samotność, odrzucenie, lęk czy zagubienie – to kilka z wielu emocji, jakie stale towarzyszą takim osobom. Nie są rozumiane i akceptowane, a system prawny również nie daje im bezpieczeństwa. Autor zbioru podjął się tematu, stwarzając jednocześnie mały przewodnik po tym świecie, by przekonać innych, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

Windykator Szatana

Autor: Włodzimierz Krzysztoszek

Wydawnictwo: Novae Res

Na koniec trochę rozrywki z gatunku fantasy. W tym wywróconym do góry nogami świecie nic nie jest takie, jak być powinno. Głównym bohaterem jest anioł Astarot, który znudzony swoją wieczną egzystencją w równoległej rzeczywistości stworzonej przez Szatana – ucieka do świata ludzkiego. Tutaj kolejno zasiedla ciała ludzi i żyje ich życiem. Aż w końcu trafia na postać Jana Lisa, windykatora w firmie Morfeusz, gdzie postanawia zostać na dłużej, bo tutaj może realizować swoje szatańskie pomysły, prowadzić szalone życie seksualne i jednocześnie być przykładnym mężem i ojcem…