Tak jak poezję od prozy, tak i sztukę Zuzanny Bartoszek od dzieł innych współczesnych twórców odróżnia obszar fokusowy. W dziełach młodej artystki nie realność obrazu jest ważna, nie bezbłędne odwzorowanie elementów świata, lecz ekspresja przeżyć wewnętrznych. Jej obrazy skupiają się na emocjach, i to właśnie emocje ujrzeć można, zwiedzając wystawę pt. „Autoportret (Anatomia poetki)” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. 

Wystawa obrazów Zuzanny Bartoszek nie jest kolejną ekspozycją patetycznych dzieł twórców znanych od dekad czy wieków. To raczej ubrana w formę malunków podróż po świecie wewnętrznym 28-letniej artystki. Podróż pełna awangardy, abstrakcji i świeżego spojrzenia na sztukę.

Dzieła młodej artystki wyróżniają się bijącym z nich liryzmem. Nie bez kozery, wszak Zuzanna Bartoszek to nie tylko malarka, lecz także jedna z najbardziej rozpoznawalnych poetek młodego pokolenia. Publikowała na łamach „Twórczości”, „Małego Formatu”, „Wizji”, „Dwutygodnika”, „Lampy”, „Czasu Kultury”, „Biura Literackiego” czy „Fabulariów”. Jej debiutancki tomik wierszy pt. „Niebieski Dwór” ukazał się w roku 2016 nakładem wydawnictwa Disastra, zbierając wiele dobrych głosów krytyków. 

Metafory na płótnie

„Autoportret (Anatomia poetki)” to wystawa obrazów na papierze i płótnie z ostatnich dwóch lat działalności artystycznej młodej poznanianki. Tytuł ekspozycji, która do pierwszych dni maja gościć będzie w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, nawiązuje do jednej z prac Zuzanny Bartoszek – gwaszu, czyli obrazu wykonanego techniką farby wodnej z domieszką gumy arabskiej, a także kredy lub bieli. Całość ekspozycji skupia się na emocjach – to one są tematem przewodnim twórczości poznanianki i to je należy traktować jako klucz interpretacyjny dzieł. 

– W obrazach szukam metafor, podobnie jak szukam ich w wierszach – wyjaśnia artystka. – Komponowanie obrazu zbliżone jest do pisania poezji, polega na zbieraniu elementów i nadawaniu im takiej ekspresji, by tworzyły razem jakąś tajemnicę, zagadkę. Inspiruję się malarstwem mistycznym. Chciałabym, aby wystawy wywoływały przeżycia duchowe. Staram się organizować przestrzeń galerii tak, by sprzyjała skupieniu i medytacji nad obrazami.

Na sopockiej wystawie oprócz gwaszów i obrazów olejnych odwiedzający będą mogli poznać wiersze Zuzanny Bartoszek prezentowane w formie nagrań. Ponadto ekspozycji towarzyszyć będzie premiera katalogu z obrazami i poezją.

 

Wystawa Zuzanny Bartoszek pt. „Autoportret (Anatomia poetki)”

miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 
ekspozycja: od 5 marca do 3 maja 2021 roku
godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, w godzinach 11:00-19:00
kurator: Adam Mazur