Choć ostatnie dni lutego zdawały się na dobre potwierdzać rychłe nadejście wiosny, marzec znów zaskoczył nas śniegiem. A na zimne, śnieżne wieczory, mało jest lepszych rozwiązań od dobrej lektury. Z myślą o tych chwilach, jak co miesiąc wracamy z porcją najświeższych literackich wieści z Trójmiasta. W marcowej odsłonie cyklu znalazło się sześć propozycji z różnych stylów, gatunków i dyscyplin. Jest coś dla fanów historii, pasjonatów psychologii oraz miłośników rozrywkowej beletrystyki. 

DOBRY OD LISTOPADA 

Autor: Mariusz W. Kliszewski
Wydawnictwo: Novae Res

W lutym 2021 roku, nakładem wydawnictwa Novae Res, ukazała się powieść historyczna Mariusza W. Kliszewskiego – rodowitego kartuzianina, wieloletniego gdańskiego nauczyciela historii, współautora materiałów dydaktycznych z historii dla nauczycieli i uczniów, i w końcu zwycięzcy licznych konkursów literackich oraz edukacyjnych dotyczących historii. Debiut autora z roku 2019 – powieść historyczna pt. „Bez rozgrzeszenia” – spotkał się z dobrym odbiorem czytelników. Tym razem Kliszewski przenosi nas swą książką do okresu powstania listopadowego. Zgodnie z zapowiedziami, powieść rozświetnić mają z jednej strony wartki wątek szpiegowski, a z drugiej – szczypta humoru. To nie będzie pełna patosu historia heroicznych walk Polaków! Lektura opowie o młodzieńczym sprycie, żarze serca i…  strachu przed śmiercią, nawet tą za ojczyznę.

 

GDAŃSK – MIASTO OD NOWA. KSZTAŁTOWANIE SPOŁECZEŃSTWA I WARUNKI BYTOWE W LATACH 1945–1970 (II WYDANIE)

Autor: Piotr Perkowski

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria, działające na lokalnym rynku już od 26 lat, opublikowało drugie, rozszerzone wydanie książki „Gdańsk – miasto od nowa”. Autor lektury, Piotr Perkowski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, stworzył pełną detali panoramę życia codziennego w powojennym Gdańsku. Na kartach książki analizuje specyficzne metody kształtowania społeczeństwa lat 1945-1970, takie jak tropienie sabotażu, mobilizacje wyborcze, dyscyplinowanie młodzieży i próby kontroli życia prywatnego. Opisuje także przestrzeń miejską Gdańska – zniszczoną, zmienioną i zmagającą się z kryzysem. Narracje wzbogacają liczne archiwalia: listy, zapisy rozmów, prasa i ostałe powieści. Książka jest prawdziwym rarytasem dla każdego, kto jest zainteresowany historią stolicy województwa pomorskiego. 

 

CZŁOWIEK W OBLICZU PANDEMII. PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ZACHOWAŃ W WARUNKACH KRYZYSU ZDROWOTNEGO

Autorzy: Małgorzata Kossowska, Natalia Letki, Tomasz Zaleśkiewicz, Szymon Wichary

Wydawnictwo: Smak Słowa

W marcu minął dokładnie rok od dnia, w którym po raz pierwszy stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Ostatnie 12 miesięcy mocno dało w kość wielu z nas. Sposoby radzenia sobie w warunkach kryzysu zdrowotnego zostały opisane przez czworo znakomitych psychologów z różnych subdyscyplin. Ich wspólna praca ukazała się w formie książkowej nakładem trójmiejskiego wydawnictwa Smak Słowa. Na kartach lektury autorzy omawiają takie kwestie, jak podmiotowość człowieka znajdującego się w niejasnej i niepewnej sytuacji, rola lęku w podejmowaniu decyzji i szacowaniu ryzyka oraz zaufanie do innych. Nie zabrakło także wątków tożsamości grupowej i poczucia wspólnotowości, tak ważnego dla jednostek w czasie pandemii.

 

 

WEŹ SIĘ!

Autorka: Małgorzata Kamińska

Wydawnictwo: Novae Res

Dziesiątego marca 2021 roku ukazała się debiutancka powieść Małgorzaty Kamińskiej pt. „Weź się”. Jak zdradza sama autorka, stworzona przez nią historia opowiada o szukaniu siebie, oswajaniu kompleksów, poszukiwaniu miłości i akceptacji. Książka powstała w niewielkim hiszpańskim miasteczku nad oceanem. Lektura może przypaść do gustu szczególnie miłośnikom słonych wód i sportów wodnych, bowiem jej akcja odgrywa się w Tarifie, mekce kitesurferów. Wraz z bohaterką powieści, Zośką, można dać się porwać lekcjom kite’a – a z doświadczenia wiemy, że fanów tego sportu jest na Pomorzu naprawdę wielu! Oprócz szalonych i ekstremalnych sportów w „Weź się” znaleźć można także wątek choroby – bielactwa – z którą zmaga się bohaterka. Wydawcą jest trójmiejska oficyna Novae Res.

 

 

BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE. PODEJŚCIE SKONCENTROWANE NA WSPÓŁCZUCIU

Autor: Mary Welford

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Żyjemy w świecie, który stale nakłania nas do osądzania i oceniania samych siebie. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma skłonność do zaniżania własnej wartości, co negatywnie rzutuje na naszą efektywność i zadowolenie z życia Tak powstaje błędne koło, które od porażek pcha nas w kolejne porażki. By je przerwać, trzeba na nowo zbudować pewność siebie. W najnowszej książce Mary Welford (brytyjskiej psycholożki klinicznej) świeżo wydanej w Polsce nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego przeczytać można o terapeutycznym działaniu rozwijania samowspółczucia. Zamiast patrzenia na siebie krytycznie, brytyjska specjalistka proponuje postawę pełną życzliwości, akceptacji i empatii. W ten sposób możliwe jest zbudowanie trwałej i odpornej na zewnętrzne zmienne pewności siebie. 

 

MILCZENIE NUT

Autor: Tomasz Petrus

Wydawnictwo: Novae Res

„Bydgoszcz, lata siedemdziesiąte. Dziewięcioletni Tomek, nazywany przez rówieśników kujonem, pewnego dnia ratuje koleżankę z klasy przed grupą łobuzów. […] A kiedy okaże się, że na kartach rodzinnej historii Zuzi aż roi się od skrywanych przez lata tajemnic, oboje zapragną dotrzeć do ich korzeni. […] Ślady przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a przyjaciele czują, że jedynym sposobem na jej zrozumienie jest wysłuchanie melodii, która powstała w tragicznych okolicznościach wiele lat temu” – takimi słowami trójmiejskie wydawnictwo Novae Res opisuje nową książkę autorstwa Tomasza Petrusa. Dla nas taka zapowiedź brzmi bardzo intrygująco, choć podkreślić należy, że 838-stronicowa lektura to propozycja przede wszystkim dla wyprawionych moli książkowych.