Kojarzycie plakat do filmu „Wszystko o mojej matce” Pedro Almodóvara? Nasycona czerwień, miodowy żółty oraz różne odcienie niebieskiego – właśnie te barwy dominują w gdańskim mieszkaniu autorstwa pracowni PURA design. Mocne kolory w połączeniu z bujną roślinnością i wyszukanym designem tworzą nowoczesny, hiszpański klimat wnętrz.

Skąd pomysł na wnętrze inspirowane kolorystyką z filmów Almodóvara? To proste, właściciele tego 40 metrowego mieszkania od lat są zafascynowani filmami hiszpańskiego reżysera. Uwielbiają podróże i wszelkie modne nowinki, również w designie, a dodatkowo są bardzo odważni w kwestii estetyki, co pozwoliło na stworzenie naprawdę nietuzinkowego projektu.

Wyrazista czerwień, ulubiony kolor hiszpańskiego reżysera, pojawia się w salonie przede wszystkim na ścianie wykonanej z lameli. Akcenty w tym kolorze znajdziemy również na opasce kuchennej, lampie nad stołem, w dodatkach i abstrakcyjnym obrazie Kamili Cellary nad welurową, żółtą kanapą. 

W każdym pomieszczeniu znajduje się motyw pionowych podziałów, które budują oryginalne kompozycje na ścianach. Czarne listwy i industrialny grzejnik w salonie, sprawiają, że przestrzeń jest bardzo wyrazista. W aranżacji znalazły się także elementy w stylu mid-century, jak chociażby komoda Pastform Furniture z gdańskiego salonu Lumann Design. 

W sypialni królują zaś niebieskości. Mamy tu szafę, łóżko, oryginalny plakat filmowy nad nim, a na stoliku nocnym lampę Dalu od Artemide. Łazienka to już gra granatu z głęboką czerwienią, czyli kolorystyka bez kompromisów. Za lustrem i pod prysznicem znalazły się hiszpańskie płytki od Equipe Cerámicas, które przywodzą na myśl ręcznie malowaną ceramikę. Czarne dodatki takie jak armatura, kabina, lampy czy lustro sprawiają, że wnętrze jest jeszcze bardziej wyraziste.

- Śródziemnomorski styl uzyskałam stosując charakterystyczne materiały, jak na przykład włoskie płytki terazzo od Ceramica Fioranese. Mosiężne dodatki takie jak bateria kuchenna czy lampa sufitowa budują elegancką aranżację wnętrza, natomiast dębowe drewno pojawiające się w meblach i na podłodze sprawia, że mieszkanie jest ciepłe i przytulne. Wszystkie nietuzinkowe elementy udało mi się połączyć w taki sposób, by tworzyły harmonijną, a zarazem charakterną całość. Jest to niewątpliwie mój ulubiony projekt, a praca nad tym tym mieszkaniem była dla mnie niezwykle inspirująca – podkreśla architektka Maria Nielubszyc z PURA design.