Gdańskie Dożynki Piwne

Oktoberfest 2019

W Gdańsku w XVI wieku funkcjonowało aż 400 browarów, a co roku organizowano dożynki chmielne, na które każdy browarnik warzył swoje specjalne piwo. Tradycja powróciła. W ostatni weekend września w Brovarni Hotelu Gdańsk Boutique odbyła się już jedenasta, tradycyjna inauguracja Gdańskich Dożynek Piwnych 2019. 


prestiz

Dzisiaj, właśnie w hotelu Gdańsk kultywowane są wieloletnie tradycje gdańskiego piwowarstwa, którego początki sięgają XVI wieku.  Wówczas w Gdańsku istniało 400 małych browarów co roku Rada Miasta organizowała dożynki chmielne, na które każdy browarnik warzył swoje najlepsze piwo. Warto wspomnieć, że wśród nich był także Jan Heweliusz – gdański astronom i doskonały browarnik, który posiadał dwa rodzinne mini browary. 

Impreza już od jedenastu lat przywraca miastu, jego mieszkańcom i turystom zapomniane smaki, tradycje i zwyczaje. Sympatycy złotego trunku również w tym roku mieli możliwość biesiadowania w specjalnie zaaranżowanym i usytuowanym na patio w Brovarni Hotelu Gdańsk namiocie - przy muzyce, pysznym jedzeniu i wybornym piwie. Nie zabrakło też znakomitego menu dożynkowego, opartego o specjały kuchni starogdańskiej i bawarskiej. Były „miodowe golonki” marynowane w ciemnym piwie, kiełbaski norymberskie serwowane ze świeżo wypiekanymi pachnącymi preclami, a także wyśmienite pierogi z prawdziwkami oraz kaczka kaszubska z modrą kapustą.

W trakcie wieczoru, jak nakazuje tradycja, odszpuntowano pierwszą beczkę piwa dożynkowego, uwarzonego zgodnie z zachowaniem prawa czystości i recepturą sprzed 500 lat. Tegoroczne „Piwo Oktoberfest” charakteryzowało się bogactwem polskich aromatów i smaków. Można było wyczuć w nim zarówno kaszubskie gruszki i agrest, jak i soczyste brzoskwinie. Piwo zostało uwarzone w oparciu o szlachetne polskie chmiele, pozyskane od najlepszych plantatorów w Polsce, którzy również byli obecni na evencie. Zwieńczeniem wieczoru w Brovarni Hotelu Gdańsk był występ kabaretowy artystów z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz niepowtarzalne show Jerzego Kryszaka.

 

Hotel Gdańsk *****

Gdańsk, ul. Szafarnia 9. Tel: +48 58 300 17 00, + 48 509 720 645

www.hotelgdansk.com.pl

 

109
10/2019

W zestawieniu pokazującym wartość przekazów telewizyjnych za ostatnią edycję The Volvo Ocean Race wyprzedziliśmy takie żeglarskie potęgi jak Australia, Dania, Portugalia, Nowa Zelandia, Francja, Włochy czy Niemcy!