Historia tego mieszkania zaczyna się od wypowiedzianego na głos marzenia. Pewnego wieczoru powiedziałam mojemu narzeczonemu, że marzy mi się wyzwanie, by zaprojektować mieszkanie w stylu paryskim. Następnego dnia odbieram telefon od pani Kasi, mojej klientki, która mówi, że kupiła mieszkanie w starej kamienicy we Wrzeszczu i chce je zaprojektować na biało w stylu… paryskim. I jak tu nie wierzyć w marzenia? – opowiada Anna Maria Sokołowska.

Do tej chwili, kiedy komuś to opowiadam to przechodzą mi ciarki. Mówisz, masz! Wiem ze może wydać się to nie prawdopodobne, ale ta historia jest prawdziwa w stu procentach i to był moment, kiedy pomyślałam o tym, że warto mówić o swoich marzeniach, bo czasem spełniają się od ręki.

Mieszkanie jak się okazało było bardzo duże, bo miało aż 170 m kw i wysokie na ponad 3 metry. Znajdowało się w starej kamienicy. Nadawało się tylko do generalnego remontu. Rok zajęło doprowadzenie go do stanu deweloperskiego włącznie z pozwoleniem na budowę po tym jak zostały wyburzone ścianki działowe, zerwane wszystkie podłogi do legarów drewnianego stropu, skute wszystkie tynki oraz wymienione wszystkie okna, instalacje oraz wyrównane sufity.

Nietypowy układ

W paryskim stylu miała zamieszkać czteroosobowa rodzina, tj. małżeństwo z dwójką dzieci oraz kot. Szybko okazało się, że choć mieszkanie ma powierzchnię większą niż standardowy dom jednorodzinny to nietypowy układ jest wielkim wyzwaniem. Od samego wejścia trafiamy do otwartej kuchni z jadalnią i dopiero po jego przejściu pojawia się korytarz prowadzący do pokoi i łazienki. Nie było możliwości wyodrębnienia osobnego pokoju, który miał pełnić funkcje zarówno gabinetu jak i pokoju gościnnego, a był to jeden z wymogów przyszłych mieszkańców. Ostatecznie wydzieliliśmy go z przestrzeni dziennej, do której miało być wejście przez dwuskrzydłowe drzwi. Jednak na etapie wyburzania ścian, kiedy pani Kasia zobaczyła przestrzeń, jaką ma obecnie salon zrezygnowała z pomysłu dzielenia go. W ostateczności biurko stanęło w pokoju dziennym, jako odrębny mebel w przestrzeni. Z pozostałych założeń wszystkie udało się zrealizować – osobny schowek przy kuchni, łazienka gościnna, dwa odrębne pokoje dla dzieci, oraz sypialni z garderobą i pokojem kąpielowym.

Zagłówek zamiast drzwi

W mieszkaniu znajdowały się stare oryginalne drzwi i piękne rzeźbione żeliwne grzejniki. Grzejniki zostały oddane do renowacji, po czym wróciły do mieszkania i nadal pełnią swoją funkcję ciesząc pięknym designem. Drzwi jednak nie wróciły na swoje miejsce, co było dla mnie osobiście dużą stratą. Nie poddałam się jednak i postanowiłam stworzyć możliwości ponownego wykorzystania tych zabytkowych elementów. Trzy pary drzwi zostały oczyszczone, miejsca po klamkach wypełnione, a w miejscu płycin pojawiły się elementy tapicerowane. Całość została złączona i ustawiona w sypialni za skrzynią łóżka jako zagłówek. Oryginalny i zupełnie wyjątkowy element wystroju sypialni związany od zawsze z tym mieszkaniem dostał swoją drugą szansę na życie w nowych wnętrzach. 

Wyjątkowe w tej przestrzeni są również takie elementy jak podłoga w pokoju kąpielowym, która składa się z płytek w różnych odcieniach od bieli, przez szarość do czerni ułożona w klasyczną jodełkę z przechodzeniem kolorów oraz oryginalny regał w pokoju dziennym, który zachwyca swoją rzeźbiarską formą. Co prawda jest nowoczesnym elementem wystroju, ale wpisuje się idealnie w zamysł eklektyzmu, jaki charakteryzuje paryski styl. 

Sufity podwieszane dla wyrównania poziomów stropów, całkowicie nowe instalacje, dwie funkcjonalne łazienki i zamontowanie sztukaterii w całym mieszkaniu dopełniło całości. Deska dębowa ułożona w jodełkę francuską to ostatni element klasycznej bazy tak charakterystycznej dla stylu apartamentów paryskich. Wszystkie elementy ceglane są z oryginalnej cegły. W mieszkaniu znajduje się wiele unikatowych obrazów. Ikony designu polskiego pojawiają się na każdym kroku. Połączenie klasyki, z nowoczesnością i elementami industrialnymi to to co wyróżnia styl paryskich kamienic.

 

Salon:

Sofa MONO IWC Home, City Meble

Fotel Ikea z nową tapicerką

 

Sypialania:

Stoliki nocne Ikea

Lampy nad stolikami Markslojd

Zagłówek łóżka wykonany z oryginalnych drzwi
z mieszkania polakierowanych i z tapicerką w płycinach

 

KUCHNIA:

Lampa nad stołem PUFF - BUFF, Lumann Design

Stół Oskar Zięta, Lumann Design