„Green Book”, „Dogman”, „Mój piękny syn” – to tylko niektóre perełki filmowe jakie będzie można obejrzeć tego lata w plenerowym kinie Teatru Szekspirowskiego. I to kinie wyjątkowym – bo zlokalizowanym na dachu teatru.

To już czwarty sezon z rzędu kiedy Teatr Szekspirowski uruchamia swoje kino letnie. Projekt jest wyjątkowy, bo wyjątkowy jest sam teatr. Seanse odbywają się na dachu, który jednocześnie jest tarasem z którego rozciąga się widok na gdańską starówkę. Koncepcja wzorowana jest na słynnych projekcjach filmowych „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

W tym roku ponownie pokazane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody na najważniejszych światowych festiwalach, jak Berlinae, Cannes, Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w zagranicznych metropoliach. W sumie zaplanowano 18 projekcji, wśród nich nagrodzony trzema Oskarami „Green Book”, czyli amerykańskie kino drogi w reżyserii Petera Farrelliego, nagrodzony ma ubiegłorocznym festiwalu w Cannes albo „Dogman”, autora głośnej Gomorry Mateo Garrone, opowiadający o psim fryzjerze, Pojawi się też ostatni film mistrza europejskiego kina Michaela Haneke „Happy End”, czy też „Mój piękny syn” Felixa von Groeningena z rewelacyjną rolą Timothee Chalameta.