Lato w pełni, a wraz z wysoką temperaturą i ciepłymi podmuchami wiatru, dotarły do nas gorące nowości wydawnicze. W czerwcowym zestawieniu prestiżowej biblioteczki znajdziecie interesującą  opowieść o pewnej nietypowej przyjaźni, fascynującą historię Gdańska dostarczającą dużo nieznanych do dziś faktów oraz zapoznacie się z historią Olgi Krzyżanowskiej, gdańskiej lekarki, która niemal wprost z przychodni trafiła na szczyty polskiej polityki.

Gdańsk jako wspólnota

 

Gdańsk jako wspólnota

Autor: Paweł Adamowicz 
Wydawnictwo: : Słowo/obraz terytoria

Książka „Gdańsk jako wspólnota” ukazała się w listopadzie, dwa miesiące przed tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska. W opisie czytamy: „Ta książka powstaje w bardzo konkretnej rzeczywistości politycznej. Być może, kiedy Państwo weźmiecie ją do ręki, ta rzeczywistość będzie jeszcze bardziej skomplikowana niż dzisiaj”. Nikt jednak nie przypuszczał, że tak bardzo. Niedawno wydawnictwo zdecydowało się na dodruk książki, warto przeczytać, ponieważ w niektórych miejscach słowa Pawła Adamowicza brzmią dziś niesamowicie. 

 

Pokój z widokiem. Lato 1939

Autor: Marcin Wilk

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal

Ostatnie przedwojenne lato różniło się od tych znanych nam współcześnie. Podróżowali artyści, literaci, dziennikarze, a kurorty z roku na rok stawały się coraz nowocześniejsze. Ale nie wszędzie było tak kolorowo. Jak Polacy spędzili ostatnie szczęśliwe wakacje przed wybuchem II wojny światowej? Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, w tym m.in. Gdynię, Marcin Wilk postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju. Syn nadmorskiego księgarza detonujący kalichlorek, młoda dziewczyna ze wsi dostrzegająca w kurach twarze sąsiadek i rodziny, chłopak ze wsi marzący o rowerze – to między innymi oni są bohaterami książki, obok wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego zmartwionego finansami państwa. Dzięki nim „Pokój z widokiem. Lato 1939” odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski.

 

Dolar drożeje! Powieść inflacyjna z pewnego starego miasta 

Autor: Felix Scherret

Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria

"Dolar drożeje!" to nie kryminał ani powieść sensacyjna, a raczej powieść inflacyjna, która oferuje jedyny w swoim rodzaju wgląd w sytuację Wolnego Miasta kilka lat po wojnie. Akcja została osadzona w 1923 roku i pokazuje dynamiczny okres zmian ekonomicznych i społecznych podczas szalejącej po I wojnie światowej hiperinflacji. Książka dostarcza dużo nieznanych do dziś faktów, przede wszystkim jednak pokazuje atmosferę panującą wtedy w Gdańsku, pokazuje ludzi tego czasu, życie codzienne i mentalność. Prawdopodobnie jest też powieścią z kluczem, chociaż dzisiaj już trudno odgadnąć tożsamość występujących w niej postaci.

 

Hela Foka. Historie na fali

Autorka: Renata Kijowska

Wydawnictwo: Znak emotikon

Bałtyckie foki są w niebezpieczeństwie, jak im pomóc? To pierwszy dzień Heli na wolności. Ciekawska foka urodziła się w fokarium na Helu pod okiem najlepszych opiekunów. Teraz czas odkryć morski świat. Bałtyk jest ekscytujący i pełen zadziwiających stworzeń – kur diabeł wbrew nazwie okazuje się sympatyczny, a zabłąkana wielorybica zastępuje rodzinę nieśmiałemu morświnowi. Jednak wśród fal czai się też niebezpieczeństwo. Foliowa reklamówka przypomina meduzę, ale czy aby na pewno jest przyjazna? Kto może powstrzymać wyciek toksycznej substancji ze starego wraku? Hela wie, że trzeba działać!

 

Olga Córka Wilka 

Autor: Aldona Wiśniewska, Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska

Wydawnictwo: Agora SA

Mówi się, że za każdym wspaniałym mężczyzną, który zrobił karierę, stoi wspaniała kobieta. Za Olgą Krzyżanowską, gdańską lekarką, która niemal wprost z przychodni trafiła na szczyty polskiej polityki, stoi szereg takich kobiet: jej babka, matka, ciotki. Ich życiorysami można by obdzielić tłum powieściowych postaci. Historie fascynujące, a co w nich najlepsze - prawdziwe. Olga Krzyżanowska, panna z dobrego domu, dziedziczka tradycji i zasad, jako dojrzała kobieta weszła do polityki. I odniosła sukces. Posłanka, wicemarszałek Sejmu, senator stała się jedną z twarzy rewolucji, za którą podziwiał Polskę świat.

 

A gdyby tak rzucić wszystko? 

Autorka: Małgorzata Kardzis

Wydawnictwo: WMBP

Bałtyckie foki są w niebezpieczeństwie, jak im pomóc? To pierwszy dzień Heli na wolności. Ciekawska foka urodziła się w fokarium na Helu pod okiem najlepszych opiekunów. Teraz czas odkryć morski świat. Bałtyk jest ekscytujący i pełen zadziwiających stworzeń – kur diabeł wbrew nazwie okazuje się sympatyczny, a zabłąkana wielorybica zastępuje rodzinę nieśmiałemu morświnowi. Jednak wśród fal czai się też niebezpieczeństwo. Foliowa reklamówka przypomina meduzę, ale czy aby na pewno jest przyjazna? Kto może powstrzymać wyciek toksycznej substancji ze starego wraku? Hela wie, że trzeba działać!

 

Marsz, marsz Batory

Autor: Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Oryginał

Książka o podróżujących legendarnym transatlantykiem M/S Batory, który przez 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę. Ta pozycja to swoisty pamiętnik i wspomnienia ponad 50 pasażerów „Batorego” oraz członków załogi mieszkających dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce. Właśnie oni na łamach książki podzielili się swoimi wrażeniami, tajemnicami i fotografiami. Rejs Batorym to był czas oczekiwania na kraj obiecany, a wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje..

 

Pan Ryba

Autorka: Majsner Katarzyna

Wydawnictwo: Novae Res

Pełna przygód opowieść o pewnej nietypowej przyjaźni, spełnianiu marzeń i dorastaniu, napisana przez gdyniankę Katarzynę Majsner. Choć dedykowana jest głównie dzieciom, do gustu przypadnie też miłośnikom mrocznego klimatu i groteskowo-karykaturalnych postaci. Siedmioletnia Klara Leszczyk mieszka w niewielkim miasteczku, którego mieszkańcy od wielu pokoleń zajmują się rybołówstwem. Dziewczynka marzy o tym, by złowić znaną z legend Rybę Złotą, posiadającą magiczną moc spełniania życzeń. Wkrótce Klara pozna kogoś, kto otworzy przed nią drzwi do zupełnie innego świata i pozwoli uwrażliwić ją na emocjonalną stronę ryb, co dla większości dorosłych jest niewidzialne... Ta poruszająca opowieść uczy empatii i szacunku do wszystkich istot, a niezwykłe przygody małej Klary udowadniają, że warto doceniać to, co się ma i zawsze otaczać się wiernymi przyjaciółmi.