Festiwal Wrażliwy już po raz trzeci odbędzie się w Trójmieście w dniach 4-12 kwietnia 2019 roku. Festiwal powstał by popularyzować polski reportaż prasowy i dokument filmowy o tematyce wrażliwej na ludzkie sprawy i historie. 

Festiwal to także miejsce spotkań i dyskusji na ważne tematy społeczne, a także spotkania autorskie i warsztaty reporterskie z najwybitniejszymi polskimi  twórcami. Przez 8 dni w Gdyńskim Centrum Filmowym i gdańskim Hevelianum spotkamy ponad dwudziestu reporterów, artystów i przedstawicieli świata nauki i kultury. 

Festiwal rozpocznie panel dyskusyjny z Prof. Jerzym Bralczykiem, który opowie o znaczeniu i genealogii słowa wrażliwość. Podczas Gali Otwarcia w siedzibie Ergo Hestia, odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem festiwalu, oraz dla dziecięcych hospicjów domowych. Gali towarzyszy koncert Damiana Ukeje – laureata polskiej edycji The Voice of Poland.

Ewa Ewart poprowadzi warsztat reporterski na przykładzie swojego ostatniego dokumentu „Klątwa obfitości”, zrealizowanego dla BBC. Gościem specjalnym będzie też Wojciech Jagielski, który opowie o wrażliwości reportera wojennego. Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii tragicznie zmarłego Krzysztofa Millera – znakomitego fotoreportera współpracującego w Wojciechem Jagielskim na terenach objętych konfliktami wojennymi.

Grzegorz Głuszak – laureat Grand Press 2018 opowie o kulisach reporterskiego śledztwa i powstawania nagrodzonego wielokrotnie materiału „Tomasz Komenda – 25 lat za niewinność”. Jacek Hołub i Ewa Liegman będą dyskutować o codzienności rodzin i opiekunów nieuleczalnie chorych dzieci, na bazie poruszającej książki reporterskiej „Żeby umarło przede mną”. Nagrody festiwalowe będą wręczać Ewa Ewart i Tomasz Raczek, a galę finałową w Teatrze Muzycznym w Gdyni uświetni koncert Stanisława Soyki. 

Program festiwalu dostępny jest na http://www.wrazliwy.pl/ bilety na www.eventim.pl  i www.gcf.org.pl