MIŁOSZ ANDRZEJCZYK NIERUCHOMOŚCI PREMIUM NIE ZAWSZE SĄ PREMIUM

Max Radke

1,3 mld złotych – na tyle wyceniany jest według branżowych raportów rynek nieruchomości premium w Polsce. Największy udział w rynku ma oczywiście Warszawa, a tuż za nią plasuje się Trójmiasto i okolice. O nieruchomościach segmentu premium rozmawiamy z Miłoszem Andrzejczykiem, właścicielem biura Andrzejczyk Nieruchomości. 

Na nieruchomości premium, luksoswe faktycznie jest tak duży popyt, czy też raczej mamy do czynienia z bańką i sztucznie windowanym popytem?

W tym segmencie nie możemy mówić o bańce, takie są realia. Rośnie zamożność społeczeństwa, a – jak podają branżowe media - 2/3 zamożnych Polaków inwestuje swoje oszczędności w nieruchomości. Czytałem ostatnio raport „High Level Book" przygotowany przez High Level Sales & Marketing, z którego wynika, że rynek nieruchomości premium urósł w 2018 roku o 9 procent w stosunku do roku poprzedniego. W tym roku spodziewany jest wzrost o kolejne 8-10 procent. Najwyższa średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości luksusowych utrzymuje się w Warszawie i wynosi 31,8 tys. zł. Dalej jest Trójmiasto ze średnią 20 tys. zł za m2 , co oznacza wzrost o 6 proc. wobec 2017.

20 tys. za m2 w Trójmieście to cena odpowiadająca faktycznej wartości?

To jest akurat średnia z raportu „High Level Book”. Są jednak raporty, które podają inne ceny, w okolicach 15 tys. zł/m2. Różnice biorą się z tego, że różne firmy biorą pod uwagę różne inwestycje, niemniej to są jak najbardziej realne ceny. A czy odpowiadają one faktycznej wartości? Wszystko weryfikuje rynek, towar jest tyle wart, ile chce za niego zapłacić kupujący. Warto podkreślić, że Polska należy do krajów szybko się rozwijających, standard życia nie odbiega od krajów zachodnich, a ceny nieruchomości premium są u nas minimum 5 razy niższe niż w Wielkiej Brytanii czy w Skandynawii. 

Co jest czynnikiem decydującym, by móc nieruchomość zakwalifikować do segmentu premium?

Definicja segmentu premium jest w Polsce mocno niejednoznaczna i przez samych deweloperów różnie interpretowana. Biorąc pod uwagę kupującego, też nie jest to jednoznaczne, wszystko bowiem zależy od tego jaki jest cel zakupu. Są jednak pewne kanony. Wbrew pozorom, cena nie jest tutaj najważniejsza. Znam inwestycje, gdzie cena oscyluje w okolicach 15 tys. zł/m2, ale do premium trochę brakuje. Czego? Przede wszystkim lokalizacja, wielkość i jakość przestrzeni, materiały wykończeniowe oraz cały szereg wartości dodanych wpływających na wyjątkowość danej nieruchomości - concierge, basen, spa, fitness, bilard, czy kort do tenisa lub squasha, sztuka w częściach wspólnych, ogrody na dachu, system inteligentnego domu, itp. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy lokalizacji. 

Niewątpliwie jest to czynnik kluczowy. Do segmentu premium zaliczane są nieruchomości zlokalizowane w prestiżowych dzielnicach, blisko centrum, w sąsiedztwie restauracji i ośrodków kultury, a jednocześnie otoczone zielenią, zapewniającą spokój, przestrzeń i piękny widok. Warto też wspomnieć, że wschody i zachody słońca widziane z okien apartamentu kosztują odpowiednio więcej. Według danych ofertowych serwisu domiporta.pl – apartamenty w pierwszej zabudowie z widokiem na morze są droższe od mieszkań o podobnym standardzie, lokalizacji i powierzchni nawet o 27%. W dużych miastach szczególną wartość mają też nieruchomości z widokiem na historyczną część miasta bądź słynne zabytki i perły architektury np. widok na Wawel w Krakowie, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, kościół Mariacki w Gdańsku. 

Wspomniałeś o celu zakupu nieruchomości. Jaki to ma wpływ na definicję premium?

Kolosalny. Jeśli chcesz kupić apartament, w którym chcesz zamieszkać, cieszyć się spokojem, ciszą, to szukasz nieruchomości kameralnej, w lokalizacji chroniącej Cię od miejskiego zgiełku. Apartament na Wyspie Spichrzów nie będzie dla Ciebie premium, bo tam non stop tętni życie i zdecydowana większość mieszkań  kupowana jest tam pod wynajem, co wiąże się oczywiście z różnymi skutkami ubocznymi, tj. jak mniejsze poczucie bezpieczeństwa, czy zakłócanie porządku i ciszy nocnej. Wspomniana Wyspa Spichów może być dla Ciebie premium, jeśli szukasz nieruchomości inwestycyjnej, po to żeby ją wynająć. Oczywiście, to też jest uzależnione od stylu życia, jaki preferujesz, ale właśnie cel zakupu i styl życia determinują czy coś jest premium z punktu widzenia kupującego. 

Jak zatem wygląda rynek nieruchomości premium w Trójmieście? 

Jeśli chodzi o Trójmiasto to apartamenty w pasie nadmorskim, koniecznie z widokiem na morze, głównie w Sopocie, Orłowie, Jelitkowie. Także domy w urokliwych i prestiżowych dzielnicach, takich jak Górny i Dolny Sopot, Gdańsk Oliwa, Kamienna Góra w Gdyni. Do segmentu premium można też zaliczyć nieruchomości wzdłuż brzegów Motławy i na Wyspie Spichrzów. W tych lokalizacjach znajdziemy zarówno apartamenty, które warto zakupić w celach inwestycyjnych pod wynajem, ale też takie, które świetnie sprawdzą się jako dom dla rodziny z dziećmi. 

 

ANDRZEJCZYK NIERUCHOMOŚCI 

www.andrzejczyk.pl   |  tel: 58 781 94 00 

Warszawa: ul. Tyszkiewicza 13/u5  |  Gdynia: ul. Świętojańska 110/13  |  Reda: ul. Gdańska 31