Wzrastające zapotrzebowanie na energię, a z drugiej strony coraz liczniejsze możliwości jej samodzielnego wytwarzania powodują, że coraz większym wyzwaniem jest jej efektywne wykorzystanie. Tak, by gromadzić energię, gdy jest jej za dużo i wykorzystać, gdy jej brakuje. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest przemysłowy magazyn energii Energate, projekt pomorskiej spółki Elmech Ase z Grupy Mercor. Może być wykorzystywany praktycznie wszędzie: w przemyśle, usługach, biurowcach, centrach handlowych, czy też do ładowania samochodów elektrycznych.
Magazyny energii to nic innego jak baterie zarządzane przez specjalny system informatyczny, który pozwala na zasilanie nie tylko urządzeń, ale i całych obiektów. Składają się z elektronicznego modułu przetwarzania i zarządzania energią oraz szaf z bateriami. Magazyn jest zabezpieczony przez monitorujący go program oraz system ochrony przeciwpożarowej umieszczony wewnątrz. Całość może być zainstalowana w budynku lub zamknięta w wolnostojącym, kompaktowym kontenerze. Tak właśnie wygląda modelowy magazyn Energate produkowany przez pomorską firmę Elmech – ASE, która posiada ponad 35 - letnie doświadczenie w produkcji urządzeń energoelektrycznych. W rozwiązaniach technologicznych wspiera ją gdańska Grupa Mercor S.A., której częścią jest Elmech.
Oszczędność dla centrów handlowych
Jednym z miejsc, gdzie można wykorzystać Energate są centra handlowe. Peak shaving to redukcja szczytowego zapotrzebowania na energię. Centra handlowe często mają duże szczyty zużycia energii w określonych godzinach, na przykład w czasie największego ruchu klientów. Magazyn energii pozwala na gromadzenie energii w okresach niskiego zużycia i uwalnianie jej w czasie szczytowego zapotrzebowania, co może pomóc w zniwelowaniu szczytowych obciążeń sieci i zmniejszeniu kosztów związanych z energią.
Time shifting to zmiana profilu poboru energii polegająca na kupowaniu prądu z sieci, kiedy jest tani w tzw. taryfowej reszcie doby, a zużywaniu, kiedy jest droższy w szczytach przedpołudniowym i popołudniowym. To jedna z bardziej efektywnych metod oszczędzania, którą daje magazyn energii.
Centra handlowe często mają duże dachy lub parkingi, które mogą być wykorzystane do instalacji paneli słonecznych lub innych źródeł energii odnawialnej. Magazyn energii pozwoli na przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii i wykorzystanie jej w momencie, gdy jest najbardziej potrzebna. W tej sytuacji wykorzystanie darmowej, zielonej energii jest dużo bardziej opłacalne niż sprzedawanie jej do sieci za dużo niższą cenę niż zostałaby pobrana później.
Elektryki w każdym domu
Energate to doskonałe wsparcie ładowania samochodów elektrycznych. Pozwala na oszczędności, dzięki temu, że ładowanie jest możliwe, kiedy energia jest najtańsza. Pod koniec listopada w Polsce funkcjonowało 3277 ogólnodostępnych stacji ładowania z 5829 punktami, z czego 25% stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym, a 75% wolne punkty prądu przemiennego. To jednak kropla w morzu potrzeb wobec rosnącej liczby „elektryków”, stąd by zaspokoić potrzeby ich użytkowników liczba stacji musi lawinowo rosnąć. Najlepszym rozwiązaniem pod kątem komfortu jest ładowanie w miejscu zamieszkania, np. w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Problemem może być jednak moc przyłączeniowa, bo w przypadku stacji szybkiego ładowania potrzebna jest wielokrotnie większa infrastruktura zasilająca. O ile w nowobudowanych budynkach można ją wcześniej zaplanować, co jednak i tak zwiększy mocno koszty, to w już istniejących budynkach, jej zwiększenie może być długotrwałe, kosztowne lub wręcz niemożliwe. Zamiast tego można jednak zainstalować Energate, który byłby ładowany w ciągu niższego zużycia, by następnie zasilać stację ładowania w okresie szczytu zapotrzebowania.