Pędzimy. Każdego dnia. Tak szybko, że nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec zachodzących zmian, a rzeczywistość, w której żyjemy zmienia się dynamicznie. Jesteśmy jednym z najlepiej rozwijających się regionów nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a niebagatelny wpływ na to mają fundusze europejskie. 

Do dobrych rzeczy bardzo szybko się przyzwyczajamy. Uznajemy to za coś naturalnego, coś co po prostu się wydarzyło. Nie zastanawiamy się nad równym chodnikiem, nowym placem zabaw w okolicy, ścieżką rowerową, dobrze wyposażonym szpitalem czy nowoczesną szkołą. Prawda jest taka, że przestrzeń, w której żyjemy wygląda w taki sposób dzięki… funduszom europejskim. 

Samorząd Województwa Pomorskiego realizuje obecnie największy w historii regionu program inwestycyjny. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to 1499 projektów o łącznej wartości ponad 9 mld zł. Od września realizowana jest kampania informacyjna #RealnaRzeczywistosc, która przedstawia mieszkańcom Pomorza zaplanowane bądź zrealizowane już projekty w danym powiecie czy gminie. Projekty, które umilają i ułatwiają życie.

Jednym z założeń kampanii była organizacja konkursu fotograficznego w serwisie społecznościowym Facebook, skierowanego do amatorów i profesjonalistów. Zadaniem było zinterpretowanie hasła #realnarzeczywistość i pokazanie za pomocą zdjęcia tego, o czym się nie mówi, a co warto doceniać – projekty dofinansowane z Unii Europejskiej. Spośród wszystkich nadesłanych prac wybrano łącznie osiem w obu kategoriach. W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku zorganizowano wystawę zwycięskich zdjęć. 

Na fotografii, która zajęła I miejsce w kategorii Profesjonalista widoczny jest „…zmodernizowany wiadukt, a także świetnie wpisująca się w starą przestrzeń nowa kolorystyka obiektu i relacja pomiędzy człowiekiem, a tą urbanistyczną architekturą. Architekturą symbolizującą również wolność i bardzo duże możliwości tras rowerowych, którym towarzyszą oryginalne krajobrazy” wyjaśnia Emi Karpowicz, zwyciężczyni konkursu.

Emi, jako profesjonalny fotograf pracuje od 8 lat. Jej bogate portfolio w zakresie fotografii architektury i wnętrz można zobaczyć na profilu na Instagramie @emikarpowiczcom i na stronie www.emikarpowicz.com, gdzie przedstawione prace są nie tylko dokumentacją fotografowanych przestrzeni, ale również grą detali, minimalistycznych i graficznych kompozycji. Jak mówi „ważne jest pokazać to, co niewidoczne dla oka”. Emi jest również autorką profilu na Instagramie @projektulikowska, gdzie realizuje się w autorskich projektach fotograficznych i w zakresie fotografii mody.

Zdjęcie, które zajęło II miejsce w kategorii Profesjonalista przedstawia zagospodarowanie przestrzeni zespołu parkowo-cmentarnego przy cerkwi św. Jerzego w Bytowie. Autorem jest Krzysztof Rydwelski, mieszkaniec Bytowa. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął od utrwalania pzyrody, krajobrazu – chciał po prostu uchwycić to, co piękne. Teraz praca z aparatem to nie tylko przyjemność, ale sposób na życie. Zajmuje się m.in. fotografią ślubną. 

- Spotkania z Parami to dla mnie codzienność i życiowa pasja. Jako fotograf ślubny staram się dokumentować chwile, emocje, radość, łzy mówi Krzysztof, który miał okazję realizować sesję ślubną w polskich Tatrach, Holandii, a także w Norwegii. Efekty możemy zobaczyć na Facebooku na profilu Photo Kris.