GDYNIA DESIGN DAYS PROJEKTANCI STAWIAJĄ CZOŁA WYZWANIOM CYWILIZACYJNYM
W dniach 6-15 lipca po raz kolejny Gdynia stanie się letnią stolicą designu. To już 11 edycja festiwalu Gdynia Design Days skierowanego do profesjonalistów i entuzjastów wzornictwa. Hasło tegorocznej edycji – ERROR – mieści szereg interpretacji. Jak je rozumieć?
Szybko zmieniająca się rzeczywistość, nadmiar możliwości, zbyt duża ilość opcji, nadmiar dóbr, wiadomości i impulsów z zewnątrz – wszystko to wiąże się z narastającą frustracją i większym polem do popełnienia błędu. Dochodzimy do momentu przeładowania i przesytu – erroru.
Następuje polaryzacja społeczeństwa i wypacza się idea wolności. Obserwujemy rozluźnienie więzi rodzinnych i towarzyskich, czego efektem jest malejące poczucie przynależności. Emocjonalne potrzeby zaspokajają relacje wirtualne, a fizyczny dotyk staramy się zastąpić kontaktem z maszyną. Tryb offline stał się nieosiągalnym dla wielu luksusem. Każdego dnia oferowane są nam zbędne innowacje i technologie, które nie tyle odpowiadają na realne potrzeby, co tworzą nowe.
Stoimy przed wyzwaniem przewartościowania naszych potrzeb i określeniem wspólnych priorytetów. Celem jest zrównoważony rozwój, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i sensu. Hasło przewodnie – Error – to zaproszenie do wspólnego stawiania czoła wyzwaniom i poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Wystawy, które będzie można zobaczyć podczas festiwalu, wskazują różne scenariusze przyszłości.
„Error. Czy chcesz kontynuować?” to wystawa prezentująca produkty dostępne na rynku w kontekście wpływu technologii na nasze codzienne życie. Wystawa - manifest „Overload / Przeładowanie” Doroty Stępniak to zbiór krytycznych projektów, mówiących o zachodzących zjawiskach społecznych, stając się swoistym „rachunkiem sumienia” prezentującym nasze współczesne podejście do życia.
Wystawa „Empatia, teraz!” poświęcona będzie wzornictwu, które rozwiązuje reale problemy – kryzysy klimatyczne, malejące zasoby naturalne, migracje, braki socjalne i mieszkaniowe. Na festiwalu będziemy mieli też okazję zobaczyć nowe sposoby wykorzystywania druku 3D. Ekspozycja „myHand” pokaże w jakich sposób z nowych technologii korzystać mogą użytkownicy o nietypowych potrzebach, w tym osoby niepełnosprawne.
Wielką gratką będzie także wystawa „Mabuba. Kolekcja GDD”. Manuba to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z ręcznie wykonanych przedmiotów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Oprócz efektu końcowego ważna jest też wymiana doświadczeń pomiędzy projektantem, wnoszącym nową ideę projektową, a mistrzem tradycyjnego rzemiosła. W tym roku zaprezentowane zostaną produkty, zachęcające do spędzania czasu w plenerze, w otoczeniu natury.
Już po raz 7. ELLE Decoration przyzna nagrody w konkursie „Młodzi na Start”. Projekty powstałe w odpowiedzi na hasło „Drugie życie mebla. Recykling – potrzeba czy trend?” będzie można oglądać na finałowej wystawie podczas GDD. Dyplomy najlepszych studentów zaprezentuje Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz poznańska School of Form. Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie www.gdyniadesigndays.eu