Na Zachodzie cieszą się kilkudziesięcioletnią popularnością. W Polsce dopiero teraz przeżywają swój rozkwit. Lofty, czyli mieszkania o dużej, otwartej i wysokiej przestrzeni, zaaranżowane w dawnych pomieszczeniach przemysłowych i ich nowoczesne odpowiedniki soft lofty, budowane od podstaw w nowoczesnych budynkach. Dlaczego warto w nich zamieszkać?
W loftach rozróżniane są wersje hard i soft. Hard lofty to kompleksy mieszkalne powstające w już istniejących poprzemysłowych budynkach (stare magazyny, fabryki, spichlerze, huty czy browary). Charakteryzują się dużymi otwartymi przestrzeniami, surowymi wnętrzami z przewagą szkła, stali i kamienia, wysokimi sufitami, wielkimi oknami, czy fabrycznym oświetleniem.
Soft lofty są budowane przez deweloperów od podstaw i łączą industrialną stylizację z modernistycznym klimatem, obszerną przestrzeń z wysokim standardem. Odzwierciedlają kompromis między surowością loftu, a oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi czy cieplejszymi elementami. Obok wysokich kondygnacji oraz wydzielonych a przenikających się części mieszkalnych, sięgających podłogi okien, tarasów na dachu występują elementy przełamujące twardy charakter klasycznego loftu - drewno czy elewacja w ciepłym kolorze.
Lofty pozwalają wprowadzić do życia nutkę artystycznego stylu, kojarzą się z wyjątkowym komfortem, prestiżem, dają poczucie swobody i niczym nieskrępowanej wolności. Przewagą loftów i soft loftów nad tradycyjnymi apartamentami czy mieszkaniami jest duża, otwarta przestrzeń, bardzo wysokie stropy i dużo naturalnego światła. To wymarzone miejsce nie tylko dla artystów, ale i rodzin z dziećmi.
LASOTA BUSINESS CONSULTING