lek. stom. MAŁGORZATA KOŚCIELNIAK
W implantologii czasami mniej znaczy więcej

Lekarz stomatolog. Właścicielka dwóch gabinetów stomatologicznych w Gdańsku i w Sopocie. Szczególnie bliska jest jej stomatologia estetyczna i implantologia. Twierdzi, że bez oferty implantologicznej nie możemy obecnie mówić o nowoczesnej stomatologii. Z lek. stom. Małgorzatą Kościelniak, właścicielką KM gabinet stomatologiczny, rozmawiamy o osiągnięciach implantologii. 

W tym roku mija 30 lat od ukończenia przez Panią studiów, a 27 lat od zdania egzaminu specjalizacyjnego z chirurgii stomatologicznej. Jak bardzo zmieniła się stomatologia przez ten czas?

Medycyna nie zna pojęcia constans. 30 lat to cała epoka, stomatologia jest zupełnie inna. Do tego stopnia inna i dynamicznie się zmieniająca, że od nas lekarzy wymaga ciągłego dokształcania się. Każdy rok przynosi różne nowinki, jeśli nie jest się na bieżąco, to wypada się z gry, bo przewagę uzyskują Ci, którzy inwestują w wiedzę. A jeśli inwestują w wiedzę, to robią to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla pacjentów, by lepiej im służyć. 

Specjalizuje się Pani w implantologii. Jak wybrać implant? Który jest najlepszy ? 

Na świecie z różnym skutkiem funkcjonuje ponad dwa tysiące systemów implantologicznych, w Polsce kilkadziesiąt. Przez 15 lat mojej „przygody” z implantami pracowałam z różnymi systemami. Obecnie wszczepiam implanty firmy BICON. Jest to system stworzony 30 lat temu w Bostonie i jest jednym z najlepiej przebadanych i udokumentowanych systemów na świecie. 

Czym się charakteryzuje? 

Implant BICON jest krótszy od każdego innego implantu, jest go zatem mniej. Tym samym zabieg wszczepienia implantu jest dla pacjenta mniej niebezpieczny, mniej traumatyczny w porównaniu z zabiegiem wykonywanym z użyciem długiego implantu. Implanty te, przy zachowaniu najwyższej trwałej estetyki pracy, chronią struktury anatomiczne pacjenta eliminując w dużej części konieczność przeprowadzenia szeregu zabiegów okołoimplantacyjnych. W praktyce oznacza to mniej wizyt, mniej bólu, mniej wydanych, lub jak kto woli, więcej zaoszczędzonych pieniędzy.

Z tego wniosek, że mniej znaczy więcej? 

Dokładnie tak. Autor tego aforyzmu był architektem, ale okazuje się, że jego myśl doskonale oddaje to czym jest, co oferuje i czym system implantów BICON przewyższa inne systemy. Prosty, znaczy przewidywalny. Przewidywalny to niezawodny, pewny i bezpieczny. Krótki implant Bicon maksymalizuje możliwości implantacji, minimalizuje potrzeby augmentacji kości. 

Implanty zastępują naturalne zęby, ale czy mogą służyć nam do końca życia?

Dokładnie tak jest. Prawidłowo wszczepione implanty rzeczywiście zastępują zęby bez narażania zębów sąsiednich na szlifowanie i mogą służyć nam przez cale życie. Jednak dużo zależy od tego czy zostaną wprowadzone w fachowy sposób po przeprowadzeniu właściwej diagnozy i prawidłowym planowaniu. Zadbajmy więc o to, żeby implanty zakładać w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Dużo też zależy od samego pacjenta, od tego, czy będzie przestrzegał zaleceń lekarza, czy będzie dbał o implanty tak jak o naturalne zęby, czy będzie zgłaszał się na wizyty kontrolne. 

Czy implanty są dla każdego?

Rozwój implantologii sprawił, że obecnie praktycznie każda osoba dorosła, która pomyślnie przeszła konsultację medyczną, może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów. Nawet pacjenci po chorobach nowotworowych oraz z ustabilizowaną cukrzycą mogą dziś wszczepiać implanty. Osoby ze schorzeniami przyzębia powinny najpierw przejść leczenie periodontologiczne. Fazy przygotowawczej wymagają także pacjenci, u których z powodu braków zębowych, ale także na skutek stanów zapalnych i z innych przyczyn, doszło do zaniku kości.