BŁAŻEJ AUGUSTYN 
CZAS RZEMIEŚLNIKÓW W BRANŻY FITNESS

Każda pozytywna zmiana sylwetki zaczyna się w umyśle, a zmiana sylwetki to krok do lepszej wersji samego siebie – twierdzi Błażej Augustyn, trójmiejski trener personalny Augustyn, autor programu Metomorfoza 3.0, pierwszego w Polsce w pełni spersonalizowanego programu opieki trenera personalnego online.

Na czym polega program Metamorfoza 3.0?

To indywidualny plan treningowy wraz z profesjonalnymi filmami instruktażowymi, opieka dietetyczna i wiedza o gospodarce hormonalnej, a wszystko w najbardziej zoptymalizowany sposób. Każda praca nad sylwetką, to również pozytywna zmiana myślenia i dbanie o własną kondycję zdrowotną. Dlatego Metamorfoza 3.0. to nie tylko plan treningowy do wykonania w domu lub na siłowni, ale także ogromna dawka motywacji i opieka trenera, niezbędna do osiągania założonych celów, a to wszystko przy planie dietetycznym opierającym się na 3-4 posiłkach. Plan treningowy jest dopasowany do stylu życia. 

Jaka jest Twoja definicja idealnego trenera personalnego?

Trener to osoba, która powie Ci to, czego nie chcesz usłyszeć, pokaże Ci to, czego nie chcesz zobaczyć, abyś stał się tym, kim zawsze chciałeś być – bardzo lubię ten cytat, bo jest na wskroś prawdziwy. Ale podstawą jest wiedza, nie tylko teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna. Każdy z moich podopiecznych, niezależnie od tego czy przygotowuje się do zawodów, czy chce po prostu pracować nad zdrowym i pięknym ciałem, jest przeze mnie traktowany indywidualnie. Dlatego cały program treningowy jest spersonalizowany i uwzględnia wszystkie ograniczenia zdrowotne podopiecznego. To także profesjonalna dieta i suplementacja. 

Ponoć jesteś kontrowersyjny...

Być może dlatego, że otwarcie mówię to co myślę, nie boję się też wkładać kija w mrowisko. A jest o czym mówić. Po prawie trzydziestu latach od uwolnienia się od socjalistycznego buta, polskie społeczeństwo wydaje się wychodzić z choroby, jaką jest zachodni komercjalizm. Przejada nam się żywność, która legitymuje się jakością, a w rzeczywistości buduje popyt na niskiej cenie. Przejadły nam się sieci jubilerskie, sprzedające niskiej jakości biżuterię w horrendalnych cenach, budując przy tym sztuczne poczucie ekskluzywności. Globalizacja dotknęła również branżę fitness. 

To źle?

Gabinety dietetyczne prowadzone przez wykwalifikowanych lekarzy zostały wyparte przez sieci zatrudniające „dietetyków specjalistów”, coraz bardziej powszechną praktyką jest zatrudnianie studentów, czy osób po kilkudniowych kursach w charakterze trenera czy dietetyka. Jak to możliwe, że usługa niskiej jakości, która dotyczy bezpośrednio naszego zdrowia, zaczyna dominować na rynku? Wystarczy stworzyć społeczność, która będzie piętnować „słabych”, którzy nie są w stanie utrzymać drakońskiej diety, tłumacząc się głodem i złym samopoczuciem. Taki sposób pozyskiwania i utrzymywania przy sobie klientów stosuje również branża trenerska. Poczucie elitarności, jakie budują grupy wyznawców skupione wokół konkretnych osób i korporacji, spowodowały że poziom rozpoznawalności oraz wizerunek stały się głównym kryterium wyboru specjalisty. Wraz ze wzrostem ilości  zawiedzionych oraz poszkodowanych osób, które padły ofiarą braku obiecywanego profesjonalizmu, rośnie liczba osób, które decydują się na wybór tytułowego „rzemieślnika”.

Kim jest ów rzemieślnik? 

Jest to osoba, dla której praca, w której ciągle się rozwija i doskonali, jest jednocześnie pasją. Ja uważam, że praca powinna stawiać coraz to nowsze wyzwania, wymagając od nas stałego rozwoju. Myślę, że nie ma na świecie osoby, która mogłaby stwierdzić, że o swoim fachu wie wszystko i nic już jej nie zadziwi. Nigdy nie rozpisałem dwóch takich samych diet, dwóch takich samych treningów, nie przeprowadziłem dwóch takich samych konsultacji. Czemu? Ponieważ nie ma dwóch takich samych osób na świecie. Pamiętajmy o tym, szczególnie w momencie gdy zamierzamy powierzyć komuś swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Zalecam również zwrócić szczególną uwagę na kompetencje oraz doświadczenie osoby, która przedstawiana jest nam jako specjalista w swojej dziedzinie.

Czym zatem się kierować przy wyborze
specjalisty? 

Osiągnięciami i podejściem do klienta. Sukcesy trenera oraz jego podopiecznych są niezbitym dowodem na jego umiejętność praktycznego zastosowania nabywanej przez lata wiedzy.