Sopockie zawody w skokach przez przeszkody CSIO 5* znalazły się w pierwszej dywizji europejskich rozgrywek Pucharu Narodów FEI Longines Nations Cup Jumping. Pierwsza Europejska Dywizja w Pucharze Narodów to absolutna czołówka, odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów, do której zaliczane są tylko najwyżej oceniane zawody.
Tym samym Sopot znalazł się w niezwykle prestiżowym gronie ośmiu miast, obok La Baule, Samorin, St Gallen, Rotterdamu, Falsterbo, Hickstead i Dublina, organizujących najważniejsze zawody jeździeckie na świecie.
- Sam fakt, że CSIO 5* Sopot znalazło się w tym gronie potwierdza, jak wysoką pozycję na arenie światowej wypracowaliśmy przez te wszystkie lata. Sopockie zawody są bardzo wysoko cenione zarówno przez czołowych światowych zawodników, jak również przez władze Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI – mówi Kaja Koczurowska – Wawrzkiewicz, prezes Hipodromu.
Zawody CSIO odbyły się w Polsce po raz pierwszy w 1927 roku, na stadionie hippicznym w Łazienkach w Warszawie. W zawodach, obok Polaków uczestniczyły ekipy Francji i Węgier. Puchar Narodów w pierwszych zawodach CSIO zdobyli Polacy. W Sopocie CSIO po raz pierwszy odbyło się w roku 1983, zaś tegoroczne zawody będą dwudziestymi pierwszymi rozegranymi na terenie Hipodromu Sopot.
W ostatnich latach na sopockim parkurze można było podziwiać takie legendy jeździectwa jak Beezie Madden, bracia John i Michael Whitaker - założyciele najsłynniejszego klanu jeździeckiego w Wielkiej Brytanii, Laura Renwick, Emanuele Gaudiano, Jérôme Guery, Jos Lansink, Andreas Schou, Janne Friederikr Meyer, Katharina Offel, czy Peder Fredrickson, który w 2016 roku został Sportowcem Roku w Szwecji. W Sopocie regularnie startuje też obecnie najlepszy polski skoczek, Jarosław Skrzyczyński.
Zawody CSIO 5* odbędą się w dniach 14-17 czerwca 2018 na terenie sopockiego Hipodromu. Zimą zaś warto oglądać zawody halowe. W dniach 16-18 marca odbędzie się finał halowego cyklu JumpOFF, zaś w dniach 24-25 marca Hipodrom zaprasza na Halowe Ogólnopolskie Zawody WKKW.
W najbliższym czasie czekają nas również dwa weekendy z kobiecym obliczem jeździectwa, czyli Halowe Zawody Ogólnopolskie 1* Hipodromika (23-25.02 i 9-11.03).
- Z roku na rok widać coraz więcej zawodniczek, które na równi z panami rywalizują we wszystkich konkursach – od najłatwiejszych, do tych naprawdę trudnych, z wysokimi przeszkodami. Jeździectwo to jedyny tak bardzo demokratyczny sport, w którym na równi, w tych samych konkursach startują kobiety i mężczyźni – dodaje Kaja Koczurowska – Wawrzkiewicz.
Podczas zawodów Hipodromika nie zabraknie atrakcji dla publiczności, można będzie skorzystać z bezpłatnych porad fizjoterapeutki i masażystki, szkoły jogi oraz zakupić probiotyczne kosmetyki.