Tysiące studentów co roku szuka swojego „drugiego domu". Dotarcie do wyjątkowych obiektów ułatwia im Bookistry.com. Platforma wyszukiwania pokoi w akademikach prywatnych powstała z myślą o studentach, zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy chcieliby znaleźć lokum w prosty i przystępny sposób.
Idea stworzenia miejsca dla studentów, poszukujących swojego lokum zrodziła się z zapotrzebowania na rynku nieruchomości. Liczba studentów w Polsce stale rośnie, jednocześnie nie przybywa miejsc w akademikach zapewnionych przez uczelnie. Niektórzy zaczęli wykorzystywać niszę na rynku nieruchomości, inwestując w prywatne akademiki.
Niewątpliwą zaletą jest możliwość niskiego wkładu finansowego – ceny takich apartamentów zaczynają się od 150 000 PLN, jest to więc kwota kilkukrotnie niższa, od tej którą należałoby zapłacić za mieszkanie użytkowe. Stopa zwrotu inwestycji przy dobrej lokalizacji wynosi minimum 7% w skali roku, a jest to dużo bezpieczniejsza forma lokaty kapitału niż fundusze inwestycyjne.
Chociaż w Polsce rynek prywatnych akademików dopiero wchodzi w fazę intensywnego rozwoju - w kraju znajduje się w sumie 76 obiektów – za granicą jest to utrzymujący się od dłuższego czasu trend, a zainteresowanie inwestorów rośnie.
- W porównaniu do studenckich obiektów publicznych poziom obłożenia w prywatnych akademikach jest znacznie większy. W 2016 roku osiągnął ponad 80% wszystkich dostępnych miejsc. Tymczasem w publicznych domach studenckich obłożenie systematycznie spada i wynosi obecnie poniżej 80% – dodaje Rafał Kroczak, dyrektor ds. analiz Metropolitan Investment S.A.
Mieszkając w akademiku prywatnym, dzięki odpowiedniej lokalizacji mamy zapewniony dobry dojazd na zajęcia, a infrastruktura zapewnia studentom upragnioną integrację przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.
Nisza na rynku nieruchomości zrodziła też niszę wśród portali z ofertami mieszkaniowymi. Wraz z wrastająca liczbą akademików prywatnych, pojawiła się potrzeba ich porównania, zestawienia w sposób obiektywny różnych możliwości. Dotychczas, aby znaleźć mieszkanie lub pokój, student musiał sprawdzić wiele stron internetowych, samodzielnie porównać warunki, a i tak czuł potrzebę osobistego zweryfikowania internetowego ogłoszenia.
Bookistry.com powstało, aby ułatwić ten proces. Nie każdy ma czas, a przede wszystkim możliwości (szczególnie studenci przyjeżdżający z zagranicy) na osobiste zwiedzanie obiektu. W serwisie znajdują się obiekty sprawdzone, ich porównanie jest łatwe, a rozbudowane opisy pokoi pozwalają na dokładne zapoznanie się z nieruchomością. To ogromne ułatwienie, wszystkie dostępne obiekty są bowiem zebrane w jednym miejscu. Na razie na stronie zamieszczone są pokoje w nieruchomościach, które już istnieją, można przejrzeć powstałe oferty, sprawdzić możliwości zamieszkania w poszczególnych lokalizacjach.
Z punktu widzenia zarządców nieruchomości to nowoczesne narzędzie do pozyskania klientów, nie tylko na czas roku akademickiego, ale także na okres wakacyjny. Dodanie obiektu jest bezpłatne, informację można w sposób intuicyjny edytować. Zamiast zamieszczania wielu ogłoszeń, na kilku portalach, mamy obecność nieruchomości na rozbudowanej platformie.
- Jednym z punktów zwrotnych w powstaniu platformy był wyjazd Roberta Jasia, wiceprezesa Metropolitan Investment, na konferencję w Londynie. W Wielkiej Brytanii, gdzie rynek prywatnych akademików jest już rozbudowany, Polska została przedstawiona jako jedna z najlepszych destynacji pod kątem inwestycyjnym. Pomysł na stworzenie Bookistry.com powstał z potrzeby zagospodarowania tej niszy. Możliwość zgromadzenia wszystkich obiektów, usystematyzowanych pod kątem jakości i obiektywnych opisów jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla najemców, jak i samych studentów. W tej chwili jesteśmy na etapie pozyskiwania nowych partnerów – mówi Rafał Miroński, key account specialist z Metropolitan Investment.