NIEZNANE OBLICZE BEKSIŃSKIEGO
Fotografie, grafiki, grafiki komputerowe i fotomontaże – w sumie ponad 100 nieznanych dotąd prac Zdzisława Beksińskiego można obejrzeć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wystawa „Beksiński Nieznany” czynna jest do 4 lutego, towarzyszą jej wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR, czyli wirtualnej rzeczywistości.
Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego można zobaczyć podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy.
Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) to wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. W latach 50. zajmował się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W latach 90. odkrył grafikę komputerową. W 2005 roku został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu.