Spektakle dramatyczne i taneczne, przegląd filmów, wystawa, koncerty, a także węgierski festyn Magyar Piknik, w ramach którego poznamy m.in. tradycyjne smaki oraz muzykę Węgier. Odbędzie się również spotkanie poświęcone turystyce na Węgrzech i wiele innych wydarzeń. Tak atrakcyjnie zapowiada się Tydzień Węgierski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (30 listopada - 7 grudnia).

Festiwal otworzy spektakl Ryszard III Teatru Narodowego w Budapeszcie (30.11, godz. 19). Klasyczny dramat Szekspira został nie tylko ponownie przetłumaczony, ale również poddany przeróbkom przez młodego dramaturga Miklósa Vecsei. We współpracy z reżyserem starał się on wyodrębnić i wzmocnić tematy, które miały umożliwić nowe odczytanie dramatu. Tym samym powstał spektakl szczególnie bliski młodemu pokoleniu. 

Postać Ryszarda III zwykło się interpretować jako osobowość makiawelistyczną, swego rodzaju prototyp współczesnego dyktatora. Jednak twórcy spektaklu ukazują go, jako zakładnika własnych decyzji oraz świata, którym rządzi zło i okrucieństwo. I pytają nie o to, dlaczego podłym staje się człowiek, lecz o to, jakim jest świat, który go tworzy. 

Duże zainteresowanie budzi też spektakl "InTimE" (6.12, godz. 19). Tematyka to samotność, pożądanie, miłość, kontakt fizyczny, przemoc, siła, uległość, posiadanie, szczerość, obłuda. Spektakl tworzy pytania, na które nie daje odpowiedzi. Pokazuje jedynie zawiłość ludzkich relacji, których bolesna szczerość nie pozwala, by widz opuścił teatr obojętnie. "InTimE" zaskakuje i porusza. Tancerze poruszają się z niezwykłą gracją i elegancją zachowując harmonię proporcji. Dzięki temu oglądając spektakl można doświadczyć perfekcji. Erotyka w choreografii Pala Frenaka jest zarówno bezwstydnie dzika, brutalna, jak i klasycznie szlachetna. 

Pełen program Tygodnia Węgierskiego oraz informacje o biletach na stronie
teatrszekspirowski.pl