APARTAMENT INWESTYCJNY NIUANSE, PUŁAPKI, ZALETY

Właściciele apartamentów chcąc przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, często stoją przed dylematem, jaką formę wynajmu wybrać – wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Warto pamiętać, że przy wynajmie krótkoterminowym mieszkanie musi wyróżniać się innymi cechami, niż przy długoterminowym. Różnica występuje również w stopie zwrotu inwestycji oraz w kosztach i czasie, które trzeba przeznaczyć na szukanie lokatorów.  O  apartamentach inwestycyjnych rozmawiamy z  Agatą Karolina Lasota, właścicielką kancelarii Lasota Business Consulting. 

Trójmiasto to typowy region turystyczny, który corocznie odwiedzany jest przez miliony turystów. Nic tylko kupować apartamenty pod wynajem...

I tak, i nie. Oczywiście, nieruchomość inwestycyjna to dobra lokata kapitału, dająca możliwość ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Kupując nieruchomość pod wynajem trzeba przede wszystkim zastanowić się nad formą wynajmu . Zastanowić się i dokładnie policzyć co się bardziej opłaca – wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy.

W Trójmieście bardzo wiele mieszkań funkcjonuje na zasadzie wynajmu krótkoterminowego...

Tak jest w istocie, możemy to porównać z typowym wynajmem na doby. Wynajmującymi są głównie osoby prywatne, a rotacja lokatorów jest dość duża, co wiąże się również w częstszymi naprawami konserwatorskimi i większą eksploatacją nieruchomości. Konkurencja na tym rynku jest też spora, a i obsługa wynajmu krótkoterminowego jest czasochłonna i droga. Zarządzanie wynajmem przez firmę zewnętrzną może pochłonąć nawet 30 procent przychodu. Dodatkowo, jak doliczymy do tego koszty eksploatacyjne, które są po stronie właściciela i podatek to zostaje w kieszeni około 40% przychodu. Rzadko też zdarza się stuprocentowe obłożenie przez cały rok. W przypadku wynajmu krótkoterminowego rentowność zależna jest od sezonu, konkurencyjności danej oferty i nakładu włożonej pracy w pozyskiwanie nowych lokatorów. 

 

Chce Pani przez to powiedzieć, że nie opłaca się wynajmować turystom apartamentów? Przecież jesteśmy w samym środku turystycznego tygla...

Absolutnie, daleka jestem od stwierdzenia, że wynajem krótkoterminowy jest nieopłacalny. Ale z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że jest coś bardziej opłacalnego, mniej stresującego i absorbującego czasowo. To długoterminowy wynajem korporacyjny, którego rentowność jest wyższa niż w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Roczna stopa zwrotu wynosi ponad 6%. Nie zapominajmy, że Trójmiasto to nie tylko prężny ośrodek turystyczny, ale też dynamicznie rozwijający się region biznesowy. Powstają biurowce, ściągani są inwestorzy, coraz więcej dużych, międzynarodowych korporacji się w naszym regionie pojawia, a za nimi pracownicy, wykwalifikowani specjaliści, z całej Polski i ze świata. 

Jak wygląda w praktyce długoterminowy wynajem korporacyjny?

Kluczem jest tutaj znalezienie takiego lokatora, który zapewni nam ciągłość wynajmu przez dłuższy czas, a przez to zagwarantuje nam stałe wpływy, bez względu na sezon. Przy zwykłym wynajmie długoterminowym właściciele mieszkań często boją się ryzyka związanego z wynajmem mieszkania rodzinom z dziećmi. Prawo w określonych sytuacjach stoi po stronie najemcy, nawet jeśli Ci nie mogą terminowo regulować swoich zobowiązań wynikających z najmu. Idealne rozwiązanie to właśnie długoterminowy wynajem korporacyjny. 

Co to dokładnie znaczy?

Klientem jest firma, korporacja, która wynajmuje mieszkanie dla swojej kadry zarządzającej, czy managerskiej. Ze względu na charakter wynajmujących, ryzyko niewypłacania czynszu, zasiedzenia, itp. jest niwelowane do minimum. Eksploatacja mieszkania jest też dużo mniejsza w porównaniu z tradycyjnym najmem. Mając na uwadze powyższe, jest to najkorzystniejsza z możliwych lokata kapitału i forma wynajmu, a popyt w związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstw i rynku pracy bardzo duży. Umowa najmu korporacyjnego zawierana jest na okres minimum 12 -24 miesięcy, co jest także bardzo dużym atutem.

Znalezienie klienta korporacyjnego jest jednak trudniejsze niż klienta indywidualnego.

Jeśli chce się to robić samodzielnie, to owszem, ma Pan rację. Zazwyczaj jednak pozyskiwanie podmiotów korporacyjnych zainteresowanych wynajmem leży w gestii wyspecjalizowanej firmy, właściciel nie musi więc prowadzić samodzielnie poszukiwań lokatorów. W Lasota Business Consulting Real Estates mamy dostęp do aktualnej bazy polskich i zagranicznych klientów korporacyjnych, włącznie z większością międzynarodowych firm działających na terenie Trójmiasta. Obecnie poszukujemy na okres 3 lat apartamentów i domów w Trójmieście, m. in. dla oficerów NATO z Polski, Kanady, USA i Czech oraz innych specjalistów , czy linii lotniczych. Reasumując, wynajem z Lasota Business Consulting Real Estates to minimalizacja ryzyka transakcji, pewne i stałe dochody, mniej formalności oraz wygoda i oszczędność czasu.

LASOTA BUSINESS CONSULTING REAL ESTATES

Gdynia, Al. Zwycięstwa 241/13, tel. 793 730 792, www.lbconsulting.pl, info@lbconsulting.pl