Witalny, zdrowy i młody wygląd jest możliwy, jeśli powierzymy naszą skórę profesjonalistom. O rewitalizacji, która jest mocnym trendem w odmładzaniu, opowiada dr Krystyna Dykstas z Kliniki Orłowo.
Czy rewitalizacja skóry oznacza odmładzanie i czy można to osiągnąć dzięki medycynie estetycznej?
Rewitalizacja polega na aktywacji funkcji biologicznych skóry, czyli stymulacji własnych fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu następuje silna regeneracja skóry, a tym samym poprawa jej wyglądu.
Jakie symptomy na naszej skórze powinny nas skłonić do wizyty w gabinecie medycyny estetycznej?
Wskazaniem do zabiegów jest biologiczne starzenie się skóry w procesie, którego wszystkie warstwy skóry ulegają stopniowemu zwiotczeniu i ścieńczeniu, a procesy regeneracyjne i metabolizm komórek ulegają stopniowej redukcji. Te symptomy widoczne są z biegiem upływu lat, a zależą od wielu czynników, między innymi promieniowania ultrafioletowego, sposobu odżywiania, stylu życia, czyli aktywności fizycznej, nałogów (m.in. palenie tytoniu), nieprawidłowej pielęgnacji skóry, czy stresu. Propozycje medycyny estetycznej pomogą nam utrzymać zdrowy i młody wygląd skóry.
Od czego trzeba zacząć?
Zawsze polecam pierwsze spotkanie jako wizytę konsultacyjną, na której oceniana jest kondycja skóry (wiotkość, zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory), dyskutowane są oczekiwania pacjentki/a. Konsultacja taka ma na celu rozwiać wątpliwości i obawy, a przede wszystkim ustalić plan dalszego postępowania.
Jakie Pani zdaniem zabiegi cieszą się największą popularnością?
Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami do wygładzania, ujędrniania i poprawiania jakości skóry. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, implantacja nićmi liftingującymi PDO i laser frakcyjny w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym to zabiegi, które szczególnie dobrze radzą sobie z odmładzaniem i upiększaniem różnych obszarów naszego ciała, aczkolwiek najczęściej rewitalizacji poddawane są twarz, szyja, dekolt i dłonie.
Czy rewitalizacja oznacza skalpel? Które z mniej inwazyjnych rozwiązań poleciłaby Pani pacjentkom?
Rewitalizacja skóry to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od skalpela. Skalpel z definicji jest narzędziem inwazyjnym i pamiętajmy, że nie poprawia jej wyglądu, bowiem w ostatecznym rozrachunku zawsze są jakieś blizny, nawet te mało widoczne. Jego zadaniem jest usunięcie nadmiaru skóry. Rewitalizacja natomiast jest formą odbudowy skóry, a zatem zatrzymania młodości na dłużej. Obecnym trendem na rynku jest zabieg z użyciem lasera frakcyjnego i osocza bogatopłytkowego. W tej technice łączy się stymulację skóry do produkcji i obkurczenia włókien kolagenu za pomocą wiązki i ciepła lasera oraz pobudzenie tkanek do regeneracji za pomocą czynników wzrostu zawartych w osoczu. Efektem jest widoczna poprawa owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie skóry oraz poprawa jej jędrności.
Jaki sprzęt jest wykorzystywany w Klinice Orłowo do tego zabiegu?
Korzystamy z lasera frakcyjnego CO2. To urządzenie medyczne wysokiej jakości, które jest gwarancją bezpieczeństwa zabiegu. Służy nam do pomocy w trwałej i całkowitej regeneracji skóry.
Kiedy należy pomyśleć o rewitalizacji skóry?
Wtedy, kiedy czujemy, że nasz wygląd mógłby być lepszy. Decydując się na zabieg, skorzystajmy z doświadczenia i wiedzy lekarza. Pozwoli nam to uniknąć powikłań pozabiegowych. Zastosowanie lesera frakcyjnego CO2 poprawia stan skóry, poprzez kontrolowane jej uszkodzenie zapoczątkowujące proces odbudowy kolagenu. Moje obserwacje wynikające z łączenia osocza bogatopłytkowego z laserem frakcyjnym CO2 potwierdzają znaczne zwiększenie efektywności zabiegu laserowego, oraz skrócenie okresu rekonwalescencji. Dzięki zastosowaniu techniki łączonej uzyskujemy gwarancję szybszego gojenia, zmniejszenia ryzyka powikłań, zwiększenia zagęszczenia skóry i jej napięcia oraz redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn i porów.
Pamiętajmy, nigdy nie jest za późno by pięknie wyglądać i dobrze czuć się we własnej skórze.