Płaski brzuch i dążenie do niego to ważny element walki o wymarzoną sylwetkę. To marzenie nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Tymczasem natura i styl życia nie są naszymi sprzymierzeńcami w tej walce. Przebyte porody, skutki uboczne znacznej utraty wagi, utrata elastyczności skóry – wszystko to sprawia, że nasz brzuch nie wygląda estetycznie i wpędza nas w kompleksy. Ratunkiem jest abdominoplastyka – mówi dr Marek Muraszko – Kuźma, chirurg plastyk z kliniki Medissima w Sopocie. 

Panie doktorze, czym jest abdominoplastyka?

Abdominoplastyka jest zabiegiem operacyjnym polegającym na zredukowaniu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w fałdzie brzusznym. Można stracić w ten sposób do 20-30 cm nadmiaru skóry, czasami i więcej. Dotyczy przedniej ściany brzucha, a także pozwala na stworzenie lepszego zarysu talii. Jest to poważny zabieg operacyjny, który przeprowadza się z w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje co najmniej 2 doby w szpitalu. W związku z rozległością interwencji operacyjnej, może być ona obciążona dużym ryzykiem powikłań.   

Brzmi jak szybki sposób na odchudzanie.

Absolutnie nie! Takie myślenie jest całkowicie błędne. Abdominoplastyki nie powinno się uważać za „złoty środek” na otyłość. Osoby, które poddają się tej operacji muszą być świadome faktu, iż będą musiały przestrzegać diety oraz regularnie ćwiczyć, co często wiąże się z diametralną zmianą stylu życia. Wskazane jest przed plastyką powłok brzucha pozbyć się nadmiaru tłuszczu, jeśli jest go zbyt dużo w tej okolicy. Można wówczas poprzedzić abdominoplastykę liposukcją, czyli odessaniem nadmiaru tłuszczu.

Kiedy abdominoplastyka jest wskazana?

Bardzo często problem zbyt dużego brzucha dotyczy pań, które straciły figurę na skutek przebytych porodów lub na skutek znacznej utraty wagi, gdzie powłoki brzuszne zrobiły się zbyt luźne i opadające. Sprawia to kłopot w przyjęciu i utrzymaniu prawidłowej postawy, a nawet w codziennej pielęgnacji. Opadający fałd skóry brzucha może powodować duże  kompleksy, a co za tym idzie, brak akceptacji własnego wyglądu. 

Czy jest to operacja dla każdego, kto jest niezadowolony ze swojego brzucha?

Na pewno nie. Na pewno operacji nie powinny poddawać się kobiety, które planują jeszcze rodzić dzieci. Podczas konsultacji chirurg ocenia stan zdrowia, bada skórę i mięśnie. Na podstawie tych badań odbywa się klasyfikacja pacjenta do zabiegu. Często przy nadmiernej wiotkości skóry jest ona tylko wycinana. Jeśli pacjent posiada słabo napięte mięśnie, dokonuje się rekonstrukcji warstwy mięśniowo - powięziowej. Kiedy występuje nadmiar tkanki tłuszczowej podskórnej zostaje ona usunięta przy usuwaniu płata skóry lub przez odessanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie powinny się poddawać temu zabiegowi osoby cierpiące na bardzo dużą nadwagę lub otyłość.

Efektem dobrze przeprowadzonego zabiegu jest znaczna poprawa wyglądu brzucha. Jakie jeszcze pożądane efekty może przynieść abdominoplastyka? 

Podczas takiego zabiegu można również zszyć mięśnie proste brzucha i tym samym uzyskać likwidację przepuklin tej okolicy, np. kresy białej. W takich przypadkach do zabiegu operacyjnego użyta zostaje siatka przepuklinowa, którą pozostawia się w powłokach brzusznych. Mięśnie proste, które na skutek znacznego rozciągnięcia przez tłuszcz rozpychają powłoki brzuszne, są podczas zabiegu podwiązywane. Technika ta pozwala na osiągnięcie efektu płaskiego i zwięzłego w strukturze brzucha.

Wadą jest jednak ślad w postaci blizn.

Uzyskanie płaskiego brzucha tym sposobem wiąże się z pojawieniem się w okolicy podbrzusza długiej blizny, którą jednak można ukryć pod bielizną. Nie zawsze możliwa do uzyskania jest blizna w postaci cienkiej kreski. W niektórych przypadkach powstała w ten sposób blizna może być szeroka i przerośnięta. W każdym przypadku po zabiegu zaleca się stosowanie bielizny modelującej lub specjalnych pasów do 6 tygodni oraz preparatów na blizny. Przez ten okres należy prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać wysiłku fizycznego. Rygorystyczne przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych jest niezwykle ważne, aby nie popsuć efektów operacji.