Film „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej największym wygranym piętnastej edycji Gdańsk DocFilm Festival. Projekcje najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata odbywały się w Europejskim Centrum Solidarności oraz w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Widowie zobaczyli łącznie 41filmów, z tego 24 dokumenty konkursowe. Nowością tegorocznego festiwalu były seanse krótkich form fabularnych, zobaczyliśmy aż dziesięć krótkometrażowych fabuł. Publiczność entuzjastycznie przyjęła takie urozmaicenie w programie, dlatego organizatorzy Gdańsk DocFilm Festival będą się starać, aby od przyszłego roku stworzyć dodatkowy konkurs podczas festiwalu.
- Poziom filmów zgłoszonych do 15. Gdańsk DocFilm Festival był bardzo zróżnicowany – mówi Tomasz Żółtowski, dyrektor artystyczny festiwalu – ale i tak komisja selekcyjna miała problem z wyborem dwudziestu kilku, które trafią do konkursu głównego. W konkursie GDFF, obok dokumentów, o których jest głośno, np. nominowany do Oscara film Rogera Rossa Williamsa „Życie Animowane”, czy polski obraz doceniany na wielu festiwalach, „Komunia” Anny Zameckiej, pokazaliśmy również dokumenty, które reprezentują bardzo wysoki poziom, ale nie są jeszcze tak znane, np. „Pierwszy Polak na Marsie” Agnieszki Elbanowskiej, czy włoskie „2 dziewczyny” – dodaje Tomasz Żółtowski.
Jury festiwalu z Maciejem Pieprzycą jako przewodniczącym postanowiło nagrodzić film Anny Zameckiej, który podbija światowe festiwale za „zdumiewający warsztat reżyserski i delikatność podejścia do tematu, a także za pełen empatii portret ludzkiej godności w obrębie rodziny i społeczeństwa”. Obraz „Komunia” zdobył statuetkę festiwalową „Bramę Wolności”, a także nagrodę finansową ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańsk w wysokości 20 tys. zł.
Jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia następującym filmom. Obraz „Piaskowi rzeźbiarze” (reż. Tal Amiran | Wielka Brytania | 2016) wyróżniony został za „prostotę formy i siłę niesionego przesłania, a także za portret ludzi odnajdujących godność i energię w tworzeniu niezwykłych, ulotnych dzieł sztuki”. Z kolei dokument „Pasterz” (reż. Joost Van der Wiel | Holandia | 2016) doceniono za „inspirujący obraz mężczyzny, którego siła ducha, wola przetrwania i zawodowa etyka mogą dostarczyć wzorca dla ludzi na całym świecie”.
Wyróżnienie otrzymał również dokument „Pierwszy Polak na Marsie” (reż. Agnieszka Elbanowska | Polska | 2016), za „umiejętne połączenie powagi i humoru, owocujące wzruszającym portretem człowieka posiadającego odwagę, by marzyć o podróży dosłownie nie z tego świata”. Film ten zdobył też nagrodę publiczności Gdańsk DocFilm Festival. W historycznej Sali BHP odbyła się również Retrospektywa Przewodniczącego jury Macieja Pieprzycy. Widzowie zobaczyli dwa dokumenty reżysera z lat 90.: „Przez nokaut” i „Zostanie Legenda” oraz film fabularny „Jestem mordercą”.
Ostatniego dnia festiwalu w sali wystaw czasowych ECS odbył się wykłady typu Master Class pt. „Od zera do setki: pierwsze minuty filmu jako wprowadzenie w opowieść”, który poprowadził krytyk filmowy, filmoznawca Michał Oleszczyk. Na przykładzie kilku filmów, m.in. „Okno na podwórze” (reż. Alfred Hitchcock), „Garsoniera” (reż. Billy Wilder), „Taksówkarz” (reż. Martin Scorsese), czy „Ja się kocham, a ty spisz” (reż. Jon Turteltaub), Michał Oleszczyk opowiedział na jakie elementy zwracać uwagę podczas lektury pierwszych scen filmu, aby wydobyć z nich jak najwięcej informacji o świecie przedstawionym w filmie.