Połączenie sztuki, prawdy i wartości – taka jest idea Festiwalu Wrażliwego, którego pierwsza edycja odbyła się w Trójmieście. Całkowity dochód z festiwalu zostanie przekazany Dziecięcym Hospicjom Domowym i podopiecznym fundacji Polaku Pomagaj - Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.
To festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci – blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie. W kapitule honorowej festiwalu zasiadają m.in. Agnieszka Holland, Ewa Ewart, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł, Ewa Błaszczyk i Agata Stafiej-Bartosik.
W Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Szekspirowskim odbywały się panele dyskusyjne z polskimi reporterami, pokazy filmów dokumentalnych oraz warsztaty psychologii pozytywnej, a w role prowadzących wcielili się m.in. Janusz Daszczyński, Piotr Jacoń, Beata Szewczyk, Adrian Stachowski i Piotr Bucki.
Znakomitym akcentem był panel dyskusyjny z udziałem Magdaleny Grzebałkowskiej, Justyny Kopińskiej i Mariusza Szczygła, a także pokazy i dyskusje z dziećmi i młodzieżą, które zaskoczyły wszystkich swoją ciekawością świata i gorącymi dyskusjami na trudne i ważne tematy takie jak hejt, miłość czy losy uchodźców wojennych.
Zwieńczeniem festiwalu była Gala Finałowa, która odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jej gospodarzami i prowadzącymi byli Grażyna Torbicka i Janusz Daszczyński.
- Sztuka jaką jest reportaż filmowy czy prasowy oczywiście ma uwrażliwiać, ale tu chodzi jeszcze o coś więcej, o pokazanie szczególnych tematów, które powodują że obcujemy ze sztuką, ale wiemy także, że ta sztuka czemuś służy. Czemuś prawdziwemu i bardzo ważnemu – mówiła Grażyna Torbicka przed wręczeniem statuetek „Oskary Wrażliwości” realizatorom nagrodzonych filmów dokumentalnych.
Organizatorzy docenili także ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają innym. Bez oczekiwań, za to z uważnością. Bez potrzeby rozgłosu - z serca. Tytuły Człowiek Wrażliwy przyznano Jarosławowi Bieniukowi, doktor Krystynie Cywińskiej, doktorowi Piotrowi Landowskiemu, Katarzynie Dobrzynieckiej, dyrektor Loży Gdańskiej BCC, która jest ambasadorką Funduszu Dzieci Osieroconych, aktorce Dorocie Kolak, wolontariuszce Fundacji Hospicyjnej, profesorowi Wojciechowi Majewskiemu, Elżbiecie Skowrońskiej, przełożonej pielęgniarek Hospicjum Dutkiewicza i Beacie Szewczyk, dziennikarce Radia Gdańsk.