Blisko 600 uczestników, pełne sale warsztatowe, kilkunastu wystawców oraz najlepsi eksperci – tak wyglądała kolejna edycja konferencji Nowe Trendy w Turystyce. Jedno z największych spotkań branży turystycznej w Polsce odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności a poprowadził je Jarosław Kuźniar. 

Co napędza promocję turystyki? W dzisiejszych czasach są to z pewnością social media, w których kumulują się przeżycia, pasje i emocje. W social mediach najbardziej aktywne jest tzw. pokolenie 3F (fun, friends, feedback). Zabawa, przyjaciele i informacja zwrotna – to paliwo napędzające promocję miejsc, atrakcji i produktów turystycznych. 

Jacek Kotarbiński, ekspert w dziedzinie marketingu, mówił o stereotypach, które znakomicie można wykorzystać w przekazie marketingowym, zyskując tym samym świetną promocję za niewielkie pieniądze. Przykładem może być choćby akcja władz i mieszkańców Bielska – Białej, którzy po tym jak znakomity aktor Tom Hanks sfotografował się z Fiatem 126p, postanowili przekazać mu taki właśnie samochód. Akcja odbiła się szerokim echem, a miasto zyskało rozgłos na całym świecie. 

Innym ciekawym przykładem wykorzystania stereotypów w turystycznym marketingu jest kampania Darłowa pt. Kapitan Parawan. Burmistrz Darłowa wpadł na pomysł, aby jedna część plaży była do użytku miłośników wyśmiewanych powszechnie parawanów, druga zaś dla ich przeciwników. Dzięki temu pomysłowi Darłowo było na ustach całej Polski, o pomyśle mówiły telewizje, pisały gazety i portale. Jak wyliczyli organizatorzy, wydając niewiele ponad 1,7 tysiąca złotych uzyskali ekwiwalent reklamowy wartości niemal 1,8 miliona złotych.

Sporo miejsca na konferencji poświęcono aplikacjom turystycznym. Zwracano uwagę, że aplikacje powinny być rozwinięciem, a nie odzwierciedleniem stron internetowych. Powinny też być interaktywne, tak aby turyści sami mogli uzupełniać je treściami, zdjęciami i opiniami. Przyszłość to aplikacje wielofunkcyjne, które pozwolą nie tylko na zaplanowanie podróży, ale też na zakup biletów na pociąg czy autobus, zakup biletów do muzeów, rezerwację noclegów, wynajem samochodów, przejrzenie oferty gastronomicznej, itp.