Rozgrywany na sopockim Hipodromie tour międzynarodowych zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego przyciągnął cały firmament światowych gwiazd. Emocjonujący jeździecki triathlon jakim jest WKKW to najbardziej wymagająca dyscyplina jeździecka, nie bez kozery nazywana królową. 

Na listach startowych znaleźli się medaliści olimpijscy, m.in. utytułowana reprezentantka Niemiec Ingrid Klimke, zdobywczyni złotego krążka w Pekinie, Sara Algottson – Ostholt, Szwedka mająca na koncie srebro w Londynie, Andreas Ostholt, żywa legenda dyscypliny, triumfator najtrudniejszych zawodów na świecie oraz Julia Krajewski, która wraz z zespołem Niemiec wywalczyła srebro w Pekinie. 

WKKW wymaga szerokiego spektrum umiejętności, doskonałego przygotowania psychomotorycznego, nerwów ze stali i konia, który gdy jeździec podejmie decyzję, pójdzie w nią jak w ogień. Zawody rozpoczynają się próbą ujeżdżenia poprzedzoną przeglądem weterynaryjnym w asyście komisji sędziowskiej. Na czworoboku uczestnicy mają do wykonania program, który oceniany jest w skali 10 stopniowej. Z uzyskaną punktacją przechodzą do kolejnego etapu rywalizacji jakim jest cross. 

Kilkukilometrowa próba w terenie polega na bezbłędnym pokonaniu stałych i wymagających przeszkód w wyznaczonej normie czasu. W najtrudniejszym konkursie rangi 3*** zawodnicy dojeżdżali do mety po ponad 10 minutach. Tempo galopu to 550 metrów na minutę i około 30 skoków obejmujących najbardziej emocjonujący dla widzów kompleks wodny. Zmagania kończył poranny  drugi przegląd koni i rozgrywany zaraz po nim w niedzielę parkur, który był sprawdzianem siły psychiki zawodników. 

Fantastycznie zaprezentowała się krajowa czołówka naszych zawodników prowadzona przez Andreasa Dibowskiego. Doskonałą formę potwierdził nasz najbardziej doświadczony w olimpijskich zmaganiach jeździec. Paweł Spisak bo o nim mowa, czterokrotnie reprezentował kraj na Igrzyskach. W Sopocie pokazał mocno rokujące, utalentowane młode konie oraz podstawowego wierzchowca Banderasa, z którym szykuje się na Mistrzostwa Europy. 

WKKW to wyjątkowa dyscyplina gdzie jeźdźcy klasyfikowani są niezależnie od płci i wieku. Wspaniałą okazję do konfrontacji z najlepszymi miała niespełna 13 letnia Weronika Kaszuba, która na doświadczonym Bobie debiutowała w zawodach tej rangi, rozpoczynając, jak sama podkreśla najpiękniejszą przygodę z WKKW.

Przed teamem sopockiego Hipodromu chwila odpoczynku, ponieważ już w czerwcu czeka nas trwające 4 dni spotkanie ze skokami przez przeszkody podczas mającego 5 gwiazdek CSIO. Imprezy, jaka rozgrywana jest tylko w kilku miejscach na świecie.