FESTIWAL SZEKSPIROWSKI WŚRÓD NAJLEPSZYCH

Festiwal Szekspirowski organizowany co roku w Gdańsku nominowany do nagrody EFFE Award. To nagroda dla najlepszych, wyznaczających nowe trendy europejskich festiwali kulturalnych przyznawana przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali. Laureatów poznamy we wrześniu.

Przepustką do walki o tą prestiżową nagrodę jest wyróżnienie EFFE Label, które Festiwal Szekspirowski otrzymał już po raz drugi. W tym roku z dodatkowym tytułem Remarkable Festival (Nadzwyczajny Festiwal). Wyróżnienia przyznaje międzynarodowa kapituła składająca się z autorytetów świata sztuki, dyrektorów festiwali, teatrów, fundacji oraz przedstawicieli uczelni wyższych. 

W uzasadnieniu podano, że wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. 

Tegoroczny międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w dniach 28 lipca – 6 sierpnia. Zainauguruje go spektakl „Wyspa” Teatru Pieśń Kozła, w reżyserii Grzegorza Brala. 27 lipca rozpocznie się również międzynarodowy Kongres Szekspirowski – ESRA Congress 2017. Do Gdańska przyjedzie ponad 300 szekspirologów po to by rozmawiać o teatrze i wpływie tego znakomitego dramaturga na europejską i światową kulturę. 

Gdańsk jest po raz drugi w historii gospodarzem tego najważniejszego spotkania światowych szekspirologów. To też dowód na to, jak wielkim uznaniem w świecie cieszy się Gdański Teatr Szekspirowski. Organizator tego prestiżowego, odbywającego się co dwa lata wydarzenia - European Shakespeare Research Association – postanowił bowiem zrobić wyjątek od zasady i zorganizować kongres po raz drugi w tym samym mieście.