USG SKÓRY – NOWOŚĆ TRÓJMIEJSKIEGO RYNKU USŁUG KOSMETOLOGICZNYCH
Badanie USG skóry jest źródłem wielu cennych informacji na temat skóry zarówno zdrowej, jak i zmienionej chorobowo i stanowi przełom w diagnostyce medycznej i kosmetologicznej. O tym, jak może nam pomóc takie badanie i jak dzięki temu możemy wdrożyć właściwy program pielęgnacji skóry, rozmawiamy z Małgorzatą Krzykowską, diagnostą skóry i kosmetologiem, właścicielką gabinetu amiamo.pl, który specjalizuje się w diagnostyce skóry i propagowaniu spersonalizowanej pielęgnacji.
Odpowiedzi, na jakie pytania daje nam USG skóry?
Dzięki takiemu badaniu możemy dokonać różnych precyzyjnych pomiarów skóry np. zmierzyć, jak głębokie są nasze zmarszczki, czy blizny. Możemy obliczyć grubość poszczególnych warstw naskórka, czy skóry właściwej, a nawet obliczyć pole powierzchni fragmentów tkanki podskórnej, która przemieściła się do skóry właściwej.
Po co to wszystko? Dlaczego mamy mierzyć te wszystkie parametry? Kiedy i w jakich okolicznościach powinniśmy zdecydować się na wykonanie badania USG skóry?
Najlepiej przedstawić to na przykładzie. Powiedzmy, że mamy do czynienia z przypadkiem kobiety, którą trapi lipodystrofia, znana powszechnie, jako cellulit. Ultrasonografia daje nam możliwość zobrazowania zmian cellulitowych, a poprzez dokonanie odpowiednich pomiarów pozwala ocenić stopień zaawansowania cellulitu. To z kolei pozwala dobrać odpowiedni zabieg pielęgnacyjny oraz określić konieczną częstotliwość ich powtarzania. No i w końcu najważniejsze. Po przeprowadzeniu serii takich zabiegów ponownie możemy wykonać badanie USG i dzięki wykonaniu tych samych pomiarów ocenić obiektywnie, w jakim stopniu zabiegi okazały się skuteczne.
Jakie jeszcze problemy skórne możemy monitorować dzięki USG skóry?
Obrazowanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę aktualnego stanu skóry twarzy. Dzięki badaniu istnieje możliwość obserwowania przebiegu naskórka, jego grubości, czy ogląd skóry właściwej. Analiza ultrasonograficzna pozwala ocenić również stopień zaawansowania procesu fotostarzenia, dzięki pojawianiu się charakterystycznego ciemnego pasma, tzw. SLEB- u (ang. subepidermal low echogenic band), które traktowane jest jako marker uszkodzenia skóry. Trudno przecenić badanie USG w diagnozowaniu zmian i wykwitów skórnych, ocenie blizn, także blizn potrądzikowych , czy w końcu, w ocenie przydatków skórnych, np. paznokci.
W jaki sposób badanie takie może pomóc w planowaniu zabiegów kosmetycznych i zabiegów medycyny estetycznej?
USG skóry może służyć do monitorowania skuteczności wielu zabiegów kosmetologicznych, jak na przykład peeling chemiczny, mikrodermabrazja, mezoterapia czy zabiegi laserowe, a usuwanie blizn, czy zamykanie naczyń krwionośnych może być wykonywane z większą precyzją. To w czym się specjalizujemy, a zabieg USG skóry bardzo w tym pomaga, to tzw. „pielęgnacja szyta na miarę”. Polega to na tym, że do oceny skóry każdej osoby i przygotowania dla niej programu pielęgnacji domowej i zalecanych zabiegów gabinetowych wykorzystujemy różne metody i narzędzia, czyli: wywiad diagnostyczny, badanie wizualne i palpacyjne, badanie lampą Wooda, badanie analizerem komputerowym i w końcu najbardziej obiektywne badanie USG.
Czy dzięki badaniu ultrasonograficznemu skóry możemy wykryć i zapobiegać różnym zmianom chorobowym skóry?
Wykorzystanie badań ultrasonograficznych w dermatologii to kolejne, warte podkreślenia zastosowanie. Monitorowanie leczenia atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, czy chorób onkologicznych dzięki takim narzędziom, jak USG skóry jest łatwiejsze.
Czym różni się badanie za pomocą USG od badań innymi urządzeniami służącymi do diagnostyki skóry?
Pomimo tego, że pojęcie „diagnoza skóry” jest stosowane powszechnie, to warto podkreślić, że zdecydowana część gabinetów zajmujących się skórą nadal ogranicza się do diagnostyki polegającej wyłącznie na oglądaniu i dotykaniu skóry, bez użycia jakichkolwiek urządzeń. Nie bagatelizując absolutnie tych metod, należy jednak zauważyć, że odbiór subiektywny powinien być wspierany przez badania za pomocą obiektywnych pomiarów. O takim badaniu właśnie mówimy w przypadku ultrasonografii. Badanie ultrasonograficzne jest techniką najbardziej profesjonalną, dającą rzetelny i powtarzalny wynik, a przy tym nieinwazyjną. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszym gabinetem w Trójmieście, który w codziennej praktyce stosuje USG skóry. Warto podkreślić, że badanie to jest całkowicie bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu dla badanego.