Piękne, jędrne piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. Niestety, nie wszystkie panie są w pełni zadowolone z ich kształtu i wielkości. U niektórych kobiet mały biust jest uwarunkowany genetycznie, u innych wady wrodzone są przyczyną jego asymetrii lub niedorozwoju. Zmienia się on wraz z upływem lat. O tym, jak uatrakcyjnić piersi  rozmawiamy z  chirurgiem plastycznym  – dr Karoliną Kondej. 

Pani Doktor, jak często wykonuje się zabiegi plastyczne piersi?

Operacje piersi kobiecych można podzielić na 3 grupy: powiększanie piersi by zwiększyć ich rozmiar i jednocześnie poprawić kształt, mastopeksja, czyli przywrócenie opadniętym piersiom odpowiedniego kształtu i proporcji oraz redukcja piersi w przypadku dużych, przerośniętych gruczołów piersiowych. Powiększanie piersi przez wszczepienie implantów silikonowych jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych w Polsce i na świecie.  

Czy w przypadku powiększenia biustu w grę wchodzą tylko implanty, czy  też istnieją inne metody? 

Istnieje kilka metod zwiększenia rozmiaru piersi. Implanty piersi są wykorzystywane najczęściej. Poza tym piersi można powiększyć przeszczepem tłuszczu, o ile kobieta ma depozyty tkanki tłuszczowej. Jest to metoda, która ma swoje ograniczenia – podczas jednego zabiegu podaję nie więcej jak 200 ml tłuszczu, czyli nie jest to rozwiązanie dla kobiet, które chciałyby mieć duży biust. Dla nich nadal najlepszym rozwiązaniem będą implanty. Na rynku był obecny kwas hialuronowy pod nazwą Macrolane, który wstrzykiwano do piersi, ale firma wycofała się z jego stosowania. Obecnie dostępny jest aquafilling - środek  zarejestrowany do powiększania piersi. Jest to preparat na bazie substancji, która jest powszechnie używana w przemyśle spożywczym do tworzenia sztucznej żelatyny. Jest to biodegradowalny polimer, który wchłania się dłużej niż kwas hialuronowy. Ja osobiście nie mam do niego przekonania i nie wykonuję tego typu zabiegów.

Jak wygląda zabieg i przygotowanie do niego?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem zabiegów ingerujących w gruczoły piersiowe należy być pewnym, że piersi, które mają być operowane, są zdrowe. Implanty umieszczane są pod gruczołem lub pod mięśniem piersiowym. Lokalizacja wynika z budowy klatki piersiowej, grubości tkanek, stopnia opadania piersi i warunków anatomicznych. Miejsce cięcia na skórze najczęściej wykonuję w fałdzie znajdującej się pod piersią lub na brzegu otoczki brodawki sutkowej. W przypadku kobiet,  które urodziły dzieci lub znacząco schudły bardziej niż o powiększeniu mówimy o modelowaniu piersi, by przywrócić im utracony kształt i objętość. Proponuję wówczas zabieg  podniesienia piersi (mastopeksji), podczas którego wycina się nadmiar skóry, kształtując pierś w taki sposób, aby brodawki znalazły się na odpowiedniej wysokości. Często łączy się ten zabieg z wszczepieniem implantów silikonowych, które przywrócą optymalne wypełnienie „pustych piersi”.

Jak przebiega typowa rekonwalescencja? 

Po zabiegu biust jest obrzęknięty oraz tkliwy. Mogą również pojawić się wybroczyny i siniaki, które ustępują najczęściej po 10-14 dniach. Przez okres ok. 6 tygodni należy ograniczyć aktywność ruchową i nosić specjalną bieliznę modelującą. W ciągu kilku tygodni piersi stają się miękkie i przyjmują naturalny kształt. 

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Powiększenie piersi wiąże się z ryzykiem reakcji immunologicznej, czy rozwoju zakażenia i w konsekwencji utraty implantów. W niewielkim odsetku przypadków dochodzi do niekorzystnej zmiany kształtu ze względu na przerost torebki włóknistej oddzielającej implant od tkanek organizmu. 

Kiedy implanty są wymieniane ?

Poza rzadkimi przypadkami utraty implantu, wszczepy są wymieniane głównie ze względów estetycznych. W miarę upływu lat albo kształt piersi się zmienia, albo pacjentki decydują się na zmianę ich wielkości.

Pani Doktor, podsumowując…

Bardzo ważnym elementem jest wstępna konsultacja medyczna z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który posiada wiedzę do właściwej kwalifikacji pacjenta, wyboru odpowiednich implantów, przeprowadzenia operacji oraz opieki pooperacyjnej i skutecznego leczenia ewentualnych niechcianych następstw i powikłań po operacji. W katalogu mamy dostępnych ponad 400 implantów i możemy je dobierać do konkretnej sylwetki pacjentki. W trakcie konsultacji ustalany jest rozmiar oraz rodzaj implantu. Wynik operacji głównie zależy od trzech zmiennych: budowy ciała pacjentki, wielkości i kształtu implantu oraz chirurga (technika operacyjna). Warto by pacjentka miała czas, aby przemyśleć propozycje lekarza w odniesieniu do swoich oczekiwań i wyobrażeń.

dr Karolina Kondej Chirurg plastyczny 

www.drkondej.pl