CENTRUM CAŁODOBOWEJ OPIEKI OSÓB STARSZYCH W JANTARZE LEPSZA JAKOŚĆ ŻYCIA DLA SENIORA

Położony jest w odległości 600 m od morza, otoczony jest lasami i terenami zielonymi, a na jego terenie znajduje się pełna infrastruktura rekreacyjna i sportowa. Ośrodek wypoczynkowy Wiking w Jantarze dotychczas gościł tylko turystów i grupy kolonijne. Jednakże rozszerza swoją działalność o dodatkową ofertę zdrowotną, tworząc w tym miejscu ekskluzywne Centrum  Całodobowej Opieki Osób Starszych, które ma wyznaczyć zupełnie nową jakość na polskim rynku prywatnych Domów Seniora.  O tym jak będzie wyglądała opieka nad osobami starszymi opowiada Prezes Zarządu OWS Wiking sp. z o.o., Daniel Brzeski. 

Wiking jest ośrodkiem wypoczynkowym, który  przeznacza część obiektu na działanie luksusowego Domu Seniora.Skąd taka decyzja?

Obiekt, którym dysponujemy położony jest w Jantarze, niezwykle urokliwej nadmorskiej miejscowości, otoczony pięknym, leśnym krajobrazem z bezpośrednim dojściem do plaży. Wiking to powierzchnia trzech hektarów, gdzie znajdują się liczne boiska, kort do tenisa ziemnego, basen, park z wdzięcznymi miejscami do wypoczynku. Tu można aktywnie spędzić czas, zrelaksować się i wypocząć w sprzyjających okolicznościach natury. Jednakże obiekt eksploatowany był zaledwie przez kilka miesięcy w roku, wszystko to co miało służyć ludziom pustoszało po sezonie letnim. Zastanawialiśmy się jak to zmienić i jedynym rozwiązaniem było rozszerzenie oferty, a co za tym idzie rozbudowa i modernizacja ośrodka. I tak narodził się pomysł stworzenia Domu Seniora, jako Całodobowego Centrum Opieki Osób Starszych w Jantarze.

Znak czasów?

Na pewno. Żyjemy w XXI wieku, w świecie masmediów, globalizacji i pędu życia, gdzie młodzi ludzie w celach poprawienia swoich warunków bytowych, zdobycia wykształcenia i spełnienia aspiracji zawodowych, wyjeżdżają z domu rodzinnego, emigrują do większych miast czy za granicę, często pozostawiając swoich rodziców i bliskich. Chęć samorozwoju wśród młodych ludzi powoduje brak czasu na życie rodzinne. Wówczas pojawia się problem opieki nad starszymi i często schorowanymi rodzicami czy dziadkami. W naszym ośrodku chcemy gościć osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne, chcące odbyć turnus, czy odpocząć i zregenerować się w naszym obiekcie. Ośrodek spełni wszelkie wymogi formalne oraz oczekiwania najbardziej wymagających gości. 

W krajach Europy Zachodniej, także w USA, Australii prywatne domy seniora, w których starsi ludzie spędzają ostatnie lata swojego życia są bardzo popularne. W Polsce wciąż jednak kojarzą się pejoratywnie. Z czego to wynika i czy to postrzeganie zmienia się w ostatnich latach?

Niestety, do tej pory Dom Seniora, czy Dom Spokojnej Starości kojarzony był z pokojami wieloosobowymi ze skandalicznymi warunkami lokalowymi i karygodnym zachowaniem opiekunów. Jak również oddanie rodziców czy bliskich do takiej placówki wiązało się z nieprzychylną opinią społeczną, swoistym naznaczeniem. Na szczęście mentalność, szczególnie wśród młodszego pokolenia zmienia się. Dorosłe dzieci wolą zapłacić za odpowiednio dobrą opiekę dla swoich schorowanych rodziców, niżeli pozwolić im egzystować w trudnych warunkach, czy być zdanymi na samych siebie. My wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom oferując całodobową opiekę na bardzo wysokim poziomie, dorównując międzynarodowym standardom. 

Dom seniora w Jantarze, który pan tworzy ma być zupełnie nową jakością na rynku prywatnej opieki nad seniorami. Co się kryje za słowami „nowa jakość”?

Nowa jakość w naszym wydaniu oznacza m.in. zapewnienie godnych warunków lokalowych, dostosowanie zarówno pokoi, jak i całego obiektu do potrzeb osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Mam na myśli wygodne łóżka, przytulne wnętrza, nowoczesny sprzęt elektroniczny, czujniki bezpieczeństwa, dzwonki alarmowe, przystosowanie łazienek. Nowa jakość to także zawsze świeżo przygotowywane domowe posiłki, specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury oraz stosowanie innowacyjnych metod leczenia bólu. Ale chyba najważniejszym czynnikiem jest wysoko wykwalifikowany personel z bogatym doświadczeniem zawodowym, cechujący się empatią i poszanowaniem wartości i godności człowieka. 

Wspominał pan o organizacji czasu wolnego waszym podopiecznym…

Tak, to bardzo ważne, aby seniorzy nie byli pozostawieni sami sobie. To nie przechowalnia ludzi, dlatego standardem jest u nas dbanie o aktywność fizyczną oraz poprawę kondycji i koordynacji ruchowej mieszkańców. Będzie zatem codzienna gimnastyka, zajęcia taneczne, wspólne spacery, zajęcia na basenie, czy specjalistyczne ćwiczenia wykonywane pod okiem rehabilitanta. Chcemy też dbać o rozwój intelektualny, kulturalny i społeczny naszych podopiecznych poprzez organizację imprez kulturalnych, wyjazdów do kina, teatru, poprzez warsztaty usprawniające manualne zdolności i pobudzające kreatywne i twórcze myślenie. Położymy też nacisk na integrację społeczną. 

Jak będzie wyglądała opieka nad osobami, które do was trafią? Co będą mieli zapewnione?

Zapewnimy całodobową opiekę obejmującą pomoc w codziennym funkcjonowaniu, poprawie motoryki i dbaniu o dobrą kondycję zdrowotną mieszkańców. Gwarantujemy też całodobową opiekę medyczną. Wprowadzimy karty zdrowotne podopiecznych, zawierające codzienne parametry funkcji życiowych (ciśnienie, temperatura, poziom cukru, itd.), opinie lekarskie, czy diety. Będą również całodzienne indywidualne i grupowe plany zajęć, codzienne zabiegi rehabilitacyjne, liczne atrakcje, tj. wspólne biesiadowanie, wieczorki taneczne, wyjścia, wycieczki. Zapewnimy też spotkania i wizyty specjalistów, tj. lekarz, psycholog, ksiądz, terapeuta, animator. Oferujemy też dojazd do różnych instytucji, do sklepu, czy na plażę, a także bazę noclegową dla odwiedzających. 

Jakiego typu usługi medyczne będą oferowane? 

Oprócz całodobowej podstawowej opieki medycznej, pielęgnacji osób starszych oferujemy również podstawową bazę zabiegów rehabilitacyjnych takich jak: zabiegi fizykoterapii (pole elektromagnetyczne, laser, lampa sollux), kinezyterapii, krioterapii, hydroterapii (wirówki kończyn dolnych i górnych), masaż klasyczny, zajęcia na siłowni oraz indywidualne ćwiczenia z rehabilitantem. Będziemy również oferować innowacyjne zabiegi rehabilitacyjne wykorzystywane w procesie leczenia bólu.

To znaczy?

Fala uderzeniowa – nowoczesne urządzenie umożliwiające prowadzenie terapii z zastosowaniem nieinwazyjnych fal uderzeniowych w leczeniu bólu związanego z układem mięśniowo – kostnym. Wskazania to m.in. artroza, bole kręgosłupa, stawów, barku, ostroga piętowa, zapalenie powięzi podeszwowej, ból ścięgna Achillesa. Natomiast za pomocą głębokiej stymulacji elektromagnetycznej bezboleśnie będziemy leczyć schorzenia uroginekologiczne, czyli nietrzymanie moczu, ból prostaty, dysfunkcje seksualne, przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. To także doskonały sposób na regenerację poporodową. 

Zdecydowana większość mieszkańców prywatnych domów seniora w Polsce to ludzie niedołężni, ciężko schorowani, np. z głęboką demencją albo chorobą Alzheimera. Opieka nad nimi wymaga więcej personelu oraz specjalistycznego wyposażenia. Do kogo konkretnie adresujecie swoją ofertę? Mam na myśli choroby, schorzenia seniorów, które kwalifikują ich do pobytu w waszej placówce? 

Jesteśmy otwarci i gotowi przyjąć w zasadzie każdą osobę. To w większości osoby w podeszłym wieku, samodzielnie poruszające się, z chorobami kardiologicznymi, chorobami kręgosłupa, reumatologicznymi i chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Ofertę kierujemy do emerytów, którzy chcą aktywnie przeżyć jesień swojego życia w domowej atmosferze wśród innych ludzi. 

Co najbardziej potrzebne jest seniorom w takiej placówce?

Wiadomo, że podstawowym celem Domu Seniora jest zapewnienie mieszkańcom godnych warunków lokalowych, wyżywienia i opieki medycznej. Jednakże należy pamiętać, że oprócz podstawowych potrzeb, mieszkańcy bardziej potrzebują uwagi i poczucia bycia potrzebnymi. Nikt nie chce czuć się zapomniany, niezauważany. Często stan zdrowia wpędza ich w poczucie bezczynności, a nawet bycia ciężarem dla innych. Stwarzając odpowiednie warunki Domy Seniora na nowo wzbudzają w mieszkańcach zapomniane emocje, uczucia i uzdolnienia. 

Czy Dom Seniora może być dla ludzi starszych prawdziwym domem?

Zakładając Centrum Całodobowej Opieki Osób Starszych wyobrażam sobie pewien obraz. Mianowicie widzę grupę schorowanych, ale szczęśliwych staruszków z uśmiechem na ustach. Myślę, że to my musimy stworzyć taką atmosferę, tak aby nasi mieszkańcy poczuli się jak w domu wśród najbliższych. To poprzez nasze aktywne działanie, dążenie do integracji i otwartości do innych, budujemy relację wśród mieszkańców, dając im każdego dnia siłę i radość, darząc ich szacunkiem, empatią i zrozumieniem. Dopiero w takich warunkach wzajemnych i dobrych relacji możemy mówić o byciu w domu. Bez agresji i przemocy, bez gniewu i dyskryminacji. Dom oznacza dla mnie bezpieczeństwo, miłość, szacunek, radość. Właśnie taki dom tworzymy w Jantarze, budujemy jedną wielką rodzinę. Zatem zapraszamy do zapisów, wielkie otwarcie w październiku 2017 r.