Otwórz oczy szeroko

Agata Rudnik

gabinet INFINITY Med

Problem opadających powiek dotyczy nie tylko osób starszych, choć rzeczywiście wiąże się głównie z procesem starzenia. Nieatrakcyjne spojrzenie i „ospały” wygląd to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Jak skutecznie pozbyć się tej mało estetycznej przypadłości? Radzi dr Iwona Cimaszkiewicz, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka gabinetu INFINITY Med w Gdańsku.

Pani doktor, do niedawna jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu opadającej powieki, był zabieg chirurgiczny. Obecnie w gabinetach medycyny estetycznej dostępne są inne rozwiązania, jak PLEXR, czyli nieablacyjna dynamiczna blefaroplastyka. Co kryje się pod tą tajemniczą i trudną do zapamiętania nazwą? Na czym polega ten zabieg?

PLEXR to generator wiązki tzw. plazmy, która ze względu na swoje specyficzne właściwości, nazywana jest czwartym, obok gazu, cieczy i ciała stałego, stanem skupienia. Podczas działania takiej wiązki na skórę pacjentów następuje odparowanie zewnętrznych warstw naskórka – tzw. sublimacja, a skóra na obszarze poddanym zabiegowi jest silnie napięta. W efekcie prowadzi to do uniesienia powiek, redukcji zmarszczek oraz „otwarcia oka”. 

Czy PLEXR jest bezpiecznym rozwiązaniem? 

PLEXR to obecnie jedyne tego typu urządzenie medyczne, które nie powoduje przepływu prądu przez ciało pacjenta. Sama plazma nie wywołuje stanu zapalnego otaczających tkanek, nie występuje też krwawienie. Technologia ta doskonale sprawdza się w zabiegach medycyny estetycznej, jak m.in. w liftingu okolicy oka oraz w leczeniu utrwalonych, głębokich zmarszczek w okolicy ust - tzw. zmarszczki palacza. Z powodzeniem wykorzystywana jest również do usuwania tatuaży oraz zmian skórnych, takich jak m.in. brodawki płaskie, brodawki łojotokowe, włókniaki oraz w leczeniu blizn i rozstępów. 

Dlaczego zabieg z użyciem PLEXR sprawdza się lepiej niż skalpel? 

PLEXR jest bezinwazyjną alternatywą dla tradycyjnych metod chirurgicznych przede wszystkim ze względu na znakomite efekty estetyczne oraz komfort pacjenta w czasie zabiegu i podczas procesu gojenia. Cała procedura jest bezpieczna oraz nie pozostawia śladów interwencji chirurgicznej, a pacjent nie jest oderwany od swojej codziennej aktywności. To również świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub po prostu nie chcą poddać się operacji. Warto tez podkreślić, ze nawet do 70 proc. efektu widoczne jest natychmiast po zabiegu.

U kogo technologia PLEXR sprawdzi się najlepiej? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego wykonania oraz ograniczenia związane z wiekiem?

Ograniczenia wiekowe nie są jasno określone, a wszystko zależy od stanu skóry poddawanej zabiegowi. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, należy jednak pamiętać, aby skórę poddaną zabiegowi chronić przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

 
Dr Iwona Cimaszkiewicz

Ukończyła Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej w Warszawie przy Polskim Towarzystwie Lekarskim, gdzie uzyskała tytuł lekarza medycyny estetycznej nadawany i honorowany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej (UIME) w Paryżu. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging. Uczestniczy w programie certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej, uzyskała również tytuł „Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej”. Uważa że medycyna estetyczna powinna służyć ludziom, opóźniając proces starzenia przy zachowaniu naturalnego wyglądu.