Najlepszy sposób na zbędne owłosnie? Depilacja Laserowa VECTUS™
Sezon jesienno-zimowy to idealna pora na rozpoczęcie depilacji laserowej Vectus™. Jeśli zabiegi rozpoczniesz właśnie teraz, do wakacji Twoje ciało będzie gładkie jak aksamit. Na czym polega depilacja, ilu zabiegów wymaga, jakie są przeciwskazania, w jakich okolicach można ją wykonać - na te i inne pytania związane z depilacją laserową odpowiada Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica w Gdańsku.
Jakie strefy można wydepilować laserem Vectus™?
Wydepilować można całe ciało, włącznie z twarzą (wąsik, broda), poprzez nogi (uda, łydki, palce u stóp, stopy), aż do miejsc intymnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jeżeli na ciele występują zmiany, które kosmetolog uzna za niepokojące, pacjent jest dodatkowo poddawany konsultacji z dermatologiem. Dzięki temu, ma maksymalne poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jednakże takie sytuacje są rzadkością.
Czy depilacja jest bolesna?
To zależy, jak grubą pacjent ma skórę (śmiech). Tak naprawdę wszystko zależy od wrażliwości danej osoby oraz strefy, w której wykonywana jest depilacja. Najczęściej Pacjenci czują dyskomfort przy depilacji intymnej. Są jednak osoby, na których nie robi to wrażenia. Większość osób odczucia towarzyszące zabiegowi porównuje do lekkiego szczypania skóry. Co więcej, nawet ci wrażliwsi pacjenci mówią, że zabiegi trwają tak krótko, że zanim cokolwiek poczują, jest już po wszystkim.
Ile trwa depilacja?
Jednorazowy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Na przykład, depilacja obu pach trwa 5 minut, a depilacja obu łydek - ok. 15 minut. Przed rozpoczęciem serii zabiegów, kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad medyczny i wypełnia specjalną ankietę, to zajmuje sporo czasu. Później pacjent przychodzi już na samą depilację.
Ile razy pacjent musi odwiedzić Wasz gabinet?
Niektórzy pacjenci pozbywają się wszystkich włosków już po 4 zabiegach, inni wymagają ośmiu powtórzeń. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od kilku czynników, takich jak m.in. rodzaj mieszków włosowych. Co ważne, postępy depilacji monitorujemy na bieżąco i w razie potrzeby konsultujemy je z dermatologami. To pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie nawet u osób, których włoski są oporne na działanie lasera - to nieczęsta sytuacja, ale jednak co jakiś czas ma miejsce.
Jak często wykonuje się zabiegi w serii?
To zależy od strefy, z której chcemy pozbyć się owłosienia. Twarz – co 4 tygodnie; ramiona – co 4 - 6 tygodni; bikini – co 4 - 6 tygodni; plecy – co 8 - 10 tygodni; nogi – co 8 - 10 tygodni.
Na czym polega działanie lasera Vectus™?
Działanie lasera Vectus™ opiera się na zaawansowanych i opatentowanych technologiach. Sercem urządzenia jest inteligentny czytnik Skintel, który mierzy poziom aktywnej melaniny w skórze. Na podstawie tych pomiarów obliczana jest moc lasera, co gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność. Natężenie wiązki laserowej pozwala na wykonanie zabiegu z maksymalnym zaangażowaniem, przy braku jakichkolwiek dolegliwości u pacjenta. Co więcej, technologia Photon Recycling zapewnia dodatkowo wykorzystanie światła odbitego przez skórę. Nie ma przy tym ryzyka powstania oparzenia, nad czym czuwa zaawansowany system chłodzenia Advanced Contact Cooling.
Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?
Są to: ciąża, karmienie piersią, niezaleczone infekcje skóry (wirusowe, bakteryjne, grzybicze), choroby pęcherzowe skóry, świeża opalenizna, podrażnienie skóry, doustna terapia retinoidami (Aknenormin, Isotek), skłonność do przebarwień i bliznowców, bielactwo, łuszczyca.
Jak przygotować się do depilacji laserowej?
Obszar skóry, który ma być poddany depilacji laserowej, nie może być podrażniony ani przesuszony. Jeśli skóra jest w słabej kondycji, należy odpowiednio ją nawilżyć najpóźniej dzień przed zabiegiem. Cztery tygodnie przed depilacją laserową nie wolno włosków wyrywać woskiem, depilatorem, ani pęsetą. Dzień przed zabiegiem lub w dniu zabiegu zależy zgolić włoski w wybranej okolicy maszynką. W miejscu planowanej depilacji, nie wolno stosować kremów z kwasami owocowymi, witaminą A, witaminą C, przed 4 tygodnie przed zabiegiem. Tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować leków fototoksyczne i fotoalergiczne, ani pić ziół o takim działaniu (nagietek, dziurawiec, herbata Figura 1, 2).
Jak należy pielęgnować skórę po zabiegu?
Przez kilka godzin po zabiegu, skóra poddana depilacji może być zaczerwieniona i lekko podrażniona. Należy używać delikatnych produktów do mycia. Można zastosować łagodzące kremu, typu Bepanten, Alantan, Panthenol. W dniu depilacji, w strefie zabiegowejnie można używać dezodorantów, antyperspirantów, czy perfum - ani przed zabiegiem, ani po. Przez 4 tygodnie po zabiegu nie można się opalać, warto w tym czasie używać kremów z wysokim filtrem UVA. Należy również unikać korzystania z basenu i sauny w tym czasie.
kosmetolog z Clinica Cosmetologica w Gdańsku