Yacht Club Sopot w Lidze Mistrzów

Max Radke
Francesco Nonnoi

20 miejsce zajęli żeglarze Yacht Club Sopot w wielkim finale żeglarskiej Ligi Mistrzów. W Porto Cervo o tytuł rywalizowały 32 kluby żeglarskie z 13 krajów. Rozegrano łącznie 34 wyścigi. Najlepszy okazał się team królujący w niemieckiej lidze - Deutscher Touring Yacht-Club i to on został okrzyknięty najlepszym klubem żeglarskim w Europie. 

Regattaclub Bodensee i Regattaclub Oberhofen, oba ze Szwajcarii, zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Drugi z polskich klubów, TŻR PMT Szczecin sklasyfikowany został na 30 miejscu. Stałe słabe warunki wiatrowe okazały się być korzystne dla załogi z południowych Niemiec oraz dwóch teamów ze Szwajcarii. Te kluby zazwyczaj żeglują na jeziorach w otoczeniu Alp, gdzie siłą rzeczy nie ma porywistych wiatrów, więc warunki pogodowe, które panowały w Porto Cervo przypasowały im doskonale.

Załoga Yacht Club Sopot do Porto Cervo pojechała w składzie: Jakub Gotowicki, Jarosław Ziółek, Maciej Stompór i Rafał Sawicki. Na akwenie były wzloty i upadki. Kilka razy udało się zakończyć wyścigi w czołówce, były jednak też wyścigi słabsze i falstarty. 

- Niestety nie udało nam się pobić zeszłorocznego wyniku (16 miejsce), ostatecznie zajęliśmy 20 miejsce. Czujemy lekki niedosyt, nie jest to dla nas wynik satysfakcjonujący. W porównaniu do zeszłego roku - świat poszedł trochę do przodu, a my niestety zostaliśmy w miejscu. Mamy nadzieję, że będzie więcej okazji żeby popływać na regatowych jachtach J 70, nie tylko w Porto Cervo - podsumowuje Rafał Sawicki, sternik Yacht Club Sopot.