Zaprojektuj swój uśmiech
System CERC w Nawrocki Clinic
Stomatologia jest niesamowicie dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny. Pojawiają się nie tylko nowe sprzęty ułatwiające fachowcom pracę, ale również nowe technologie, które pozwalają na szybsze i niekiedy nawet bezbolesne przeprowadzanie zabiegów dentystycznych. Implantologia i protetyka to dziedziny, w których progres zauważalny jest najbardziej.
Leczenie implanto - protetyczne jest najnowocześniejszą metodą uzupełniania braków zębowych, zarówno w przypadku braków pojedynczych, większych ubytków, jak i całkowitego bezzębia. Polega ono na wprowadzeniu do kości tytanowego elementu, który pełni rolę korzenia i umożliwia odbudowę zęba. Bywa również i tak, że korona może być nabudowana na implancie już nawet po kilku godzinach od umieszczenia go w kości.
- Implanty stanowią doskonałą alternatywę do stosowanych wcześniej mostów czy protez ruchomych. Nowe technologie pozwalają także na odbudowę tkanki kostnej przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, dzięki czemu większa ilość pacjentów może skorzystać z tego rozwiązania - mówi lek. stom. Karina Czernów z gabinetu Mawident w Gdyni.
Niewątpliwym przełomem w procesie odbudowy uzębienia było wprowadzenie systemu CEREC, dzięki któremu - dosłownie - można zaprojektować swój uśmiech. System dostępny jest w Nawrocki Clinic w Gdańsku. Pozwala on wykonać kilka różnych prac protetycznych podczas jednej wizyty. Za pomocą specjalnej kamery lekarz wykonuje skan, który jest rodzajem cyfrowego wycisku. Pacjent bierze czynny udział w projektowaniu swojego uśmiechu, ponieważ kształt zębów, ich wielkość, a także położenie względem zębów sąsiednich, widoczne jest na ekranie monitora.
- Prace protetyczne uzyskane tą metodą charakteryzują się bardzo wysoką estetyką. Wynika to z faktu, że uzupełnienia są w pełni ceramiczne, bez podbudowy metalowej. Ważną zaletą tych uzupełnień jest również trwałość. Dzięki nowoczesnemu systemowi jesteśmy w stanie pracować dużo szybciej. Gotową koronę na implancie możemy oddać już po 2,5 godzinach. Wcześniej niezbędne były 2-3 wizyty, zajmujące od 7 do 10 dni - mówi lek. stom. Michał Nawrocki z Nawrocki Clinic.
Wirtualne wszczepianie implantów i druk 3D - brzmi nieprawdopodobnie? A jednak ta metoda oparta na tomografii CBCT 3D już od dłuższego czasu stosowana jest m.in. w Klinice Impladent w Gdańsku.
- Wykonuję badanie radiologiczne i tzw. wirtualne wszczepianie implantów, a następnie planuję i szczegółowo omawiam z pacjentem przyszły zabieg na ekranie komputera - tłumaczy dr n. med. Adam Ziemlewski z kliniki Impladent. Dzięki wykonywanym trójwymiarowym szablonom w drukarce 3D, zabieg jest szybki oraz precyzyjny, a ryzyko powikłań jest minimalizowane niemal do zera – dodaje.
Planowanie 3D pozwala tak dobierać implanty, aby pozostawały w bezpiecznych odległościach od ważnych struktur anatomicznych, zachowując optymalną pozycję.
- Kolejną innowacją w naszej klinice jest wykonywanie indywidualnie zaprojektowanych konstrukcji i łączników dokręcanych do implantów. Uzupełnienia, które jeszcze niedawno wykonywali ręcznie technicy dentystyczni są teraz projektowane cyfrowo i wycinane z tytanu lub cyrkonu frezarką w szwedzkiej fabryce - indywidualnie dla każdego pacjenta. Co więcej producent udziela na nie dożywotniej gwarancji - podkreśla dr n. med. Adam Ziemlewski
Najbardziej naturalnym i komfortowym uzupełnieniem braków zębowych są implanty. Technologie są już do tego stopnia zaawansowane, że nie ma konieczności szlifowania
sąsiednich zębów, a kluczowym czynnikiem jest tu również fakt, że nie powodują one zaniku kości w okolicy ubytków zębowych.
- Przy użyciu implantu unikamy jakiejkolwiek ingerencji w sąsiednie zęby. Wszystkie pozostałe metody w mniejszym bądź większym stopniu wiążą się ze zniszczeniem tkanek zębów znajdujących się w pobliżu i co za tym idzie, czasami z koniecznością ich leczenia kanałowego lub z wykonaniem wkładów koronowo - korzeniowych - mówi dr n. med. Aaron Basir z Kliniki Stomatologicznej MedicoDent w Gdyni.
Zabieg wszczepienia implantu poprzedzony jest analizą stanu uzębienia pacjenta i tomografią komputerową. Może on być przeprowadzony u niemalże wszystkich pacjentów, jednakże są pewne czynniki, które uniemożliwiają jego wykonanie.
- Do przeciwwskazań zaliczamy m.in. choroby układowe, zaburzenia hematologiczne czy nieustabilizowaną cukrzycę. Przeprowadzenie zabiegu uniemożliwiają również choroby przyzębia, zaburzenia zgryzu, brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej, a nawet nieodpowiednia higiena jamy ustnej. W takich przypadkach wszczepienie implantu należy poprzedzić odpowiednim leczeniem - podsumowuje lek. stom. Karina Czernów z gabinetu Mawident w Gdyni.