Jezen Thomas: Programowanie to szansa
Świat IT nie zna zjawiska stagnacji – to nieustanna pogoń za postępem, innowacją i nowymi rozwiązaniami. Każde z nich ma szansę wyraźnie wpłynąć na to, jak działają i po jakie narzędzia sięgają nowoczesne firmy. Takie narzędzia tworzy Jezen Thomas, brytyjski programista, który osiadł w Gdyni. Więcej o Thomasie znajdziecie na stronie jezenthomas.com, a nam opowiada o tym jak dobry programista może wpłynąć na rozwój twojej firmy.
Na początek proszę o kilka słów o sobie - zawodowe dossier, doświadczenie, firmy, dla których pan pracował.
Profesjonalnym programowaniem zajmuję się dopiero od pięciu lat, choć samo budowanie stron internetowych zaczęło być moim hobby około 10 lat temu. Moim pierwszym projektem był sklep internetowy, który sprzedawał notacje muzyczne dla perkusistów. Z kolei moja pierwsza prawdziwa praca jako programisty rozpoczęła się od małej firmy w Göteborgu w Szwecji, która miała dużych klientów, takich jak na przykład Volvo.
Jest pan programistą, a jak wiemy programowanie ma dziś bardzo szeroki zakres. W czym dokładnie się pan specjalizuje?
Programowanie jest rzeczywiście szerokim pojęciem i chciałbym zachęcić wszystkich programistów, aby spędzali jak najwięcej czasu na poszerzaniu swoich umiejętności technicznych i nie byli zbyt specjalistyczni. Programista, który ma szersze zrozumienie całego systemu, a nie tylko ich małych, pojedynczych składników z pewnością lepiej przysłuży się projektowi. Prawie cała moja praca polega na tworzeniu aplikacji internetowych, jednak najbardziej skupiam się na tworzeniu interfejsów użytkownika – części systemu, który użytkownik końcowy fizycznie zobaczy i będzie w nim działać. Aby dobrze zaprogramować interfejs użytkownika trzeba wiedzieć, co jest technicznie możliwe i dopasować do intuicyjnych często zachowań człowieka. Prawie wszystkie interfejsy użytkownika są pisane przy użyciu JavaScript, więc właśnie ten język jest jedną z moich specjalności.
Jakie są najważniejsze projekty nad którymi pan pracował?
Jednym z najważniejszych projektów była cyfrowa instrukcja dla Volvo V60. Była to aplikacja na iPhone'a i iPada, która zawierała wszystkie standardowe informacje, a ponadto posiadała opcję wyszukiwarki oraz wyświetlała filmy, które wyjaśniały jak działają różne części samochodu. To ważne biorąc pod uwagę jak coraz bardziej skomplikowane technicznie stają się samochody, a co za tym idzie - ich instrukcje obsługi. Nikt nie ma czasu na przeczytanie ich całych, więc przeciętny kierowca ostatecznie wie mniej odnośnie tego, jak działa jego samochód. Moim zadaniem było dostarczenie kierowcy tej wiedzy w sposób szybki, wygodny, intuicyjny i użyteczny.
Jak dobry programista może pomóc firmie?
Urządzenia są niezwykle szybkie i spójne. Dobry programista może zautomatyzować i pozbyć się powolnej, żmudnej i monotonnej pracy, więc firma może poświęcić więcej czasu na budowanie lepszego produktu i zapewniać lepszą obsługę. Wiele firm wciąż prowadzi rachunkowość, czy zarządza relacjami z klientem za pomocą papierowych ksiąg. Nie tylko jest to powolne i drogie, ale przede wszystkim trudno jest analizować takie dane. Jest to także pewnego rodzaju ryzyko, ponieważ ludzie popełniają błędy. Załóżmy, że twoje biuro się spali lub rozlejesz kawę na swoich papierowych rejestrach, można stracić wszystkie dane. Dobry programista może zapewnić, że wszystkie dane cenne dla firmy będą prywatne, wolne od błędnych obliczeń, nigdy się nie zgubią i mogą być szybko przeszukane i analizowane na wiele różnych sposobów.
Zanim został pan programistą, był pan muzykiem. Czy te dwa sektory da się ze sobą połączyć?
Oczywiście. Wielcy muzycy i wielcy programiści muszą być w stanie zrównoważyć kreatywność z technicznymi umiejętnościami, dbałością o szczegóły z uwzględnieniem całego projektu, samodzielnej pracy, z uwagą na resztę zespołu, który go tworzy. Wielu naukowców twierdzi, że podstawy zarówno muzyki i programowania leżą w matematyce, ale uważam, że jest to bardziej abstrakcyjne. Myślę, że podstawy leżą w dopasowywaniu wzorców – muzycy i programiści są po prostu świetni w rozpoznawaniu wzorców. Dobrzy programiści są również dobrymi rozmówcami. Kod oprogramowania jest wyrazem logicznej idei ludzkiej, a pomysły te muszą być wyraźnie przekazywane innym ludziom pracującym z tym samym kodem.
Czy istnieje przestrzeń w programowaniu dla innowacji?
Oprogramowanie jest stałym źródłem innowacji, które zmienia świat. Amerykański inwestor Marc Andreessen mówi, że „oprogramowanie zjada świat”. Wiele gałęzi przemysłu zostało zrewolucjonizowanych przez oprogramowanie, a trend ten przyspiesza w miarę upływu czasu.