10 lat Wizz Air w Gdańsku

Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Johan Eidhagen, dyrektor marketingu Wizz Air

Krzysztof Nowosielski

Wizz Air, największa niskokosztowa linia lotnicza w Europie Środkowo - Wschodniej, świętuje 10 urodziny swojej bazy w Gdańsku. Powstała 1 marca 2006 roku i była trzecią, po Katowicach i Warszawie, bazą Wizz Air w Polsce. Obecnie na lotnisku im. Lecha Wałęsy zbazowanych jest 5 samolotów i zatrudnionych ponad 200 pracowników Wizz. 

W pierwszym roku funkcjonowania bazy Wizz Air w Gdańsku przewoźnik wykonał około 3 tysięcy operacji lotniczych na 8 dostępnych wówczas kierunkach. W minionym roku zbazowane w Gdańsku samoloty wykonały ponad 12 tysięcy startów i lądowań latając na 31 trasach. 

- Taki dynamiczny rozwój przewoźnika jest naprawdę imponujący. W tym czasie ogólna liczba pasażerów Portu lotniczego Gdańsk wzrosła trzykrotnie. Cieszymy się, że wspólnie z takimi partnerami, jak Wizz Air odnosimy doskonałe sukcesy, czerpiąc z nich obopólne korzyści” – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Przed utworzeniem bazy, pierwszy lot WIZZ z Gdańska odbył się w sierpniu 2004 roku. Od tego czasu przewoźnik obsłużył ponad 11 milionów pasażerów na trasach oferowanych przez gdański port lotniczy. Aktualnie linia lata z Gdańska na 30 trasach do 13 krajów, m.in. do Barcelony, Londynu, Mediolanu, Goteborga, Paryża, Rzymu Sztokholmu, Trondheim, Brukseli, Frankfurtu, Dortmundu, Hamburga, Glasgow, Kristiansand, czy Turku.