Rekordowy Bal z sercem

Wiebke tom Dieck

Karol Kacperski

Około 200 tysięcy złotych przyniósł szósty już „Bal z sercem” zorganizowany przez Fundację Hospicyjną we wnętrzach Europejskiego Centrum Solidarności. Dochód przeznaczony zostanie na działalność Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. 

Już od pierwszej edycji „Bal z sercem” stał się nieodłącznym elementem gdańskiego karnawału i kultury filantropii, łącząc zabawę z myślą o innych – niesamodzielnych, chorych i słabych. Od kilku lat przyjęła się zasada, że z roku na rok bal ma nieco inny charakter. Był już bal o profilu hiszpańskim, francuskim, skandynawskim. Tegoroczna edycja została poświęcona tematyce niemieckiej. 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Prezydent Miasta Gdańska oraz Loża Gdańskiego Business Centre Club. Na balu pojawiło się liczne grono przedstawicieli trójmiejskiego świata polityki, biznesu, kultury i sportu. 

- Cel balu jest bardzo istotny – pomoc terminalnie chorym dorosłym i dzieciom. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni, żeby sobie uświadomić, że w chwili kryzysu, śmiertelnej choroby chcemy, żeby był z nami ktoś, kto zadba o naszych bliskich i nas samych, profesjonalnie i z miłością - mówi Alicja Stolarczyk, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej. 

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zmniejszenie
kolejki oczekujących do domowego hospicjum dla dorosłych, która od kilku lat wciąż utrzymuje się na poziomie 80-100 osób. 

- Jest to kwota, która zapewnia opiekę ok. 70 chorym przez jeden miesiąc. Mówię o tym, żeby pokazać skalę naszych potrzeb. Żeby prowadzić takie działania, zabiegamy o środki w każdy możliwy sposób. Teraz jest czas przekazywania 1% podatku, więc o niego także pięknie proszę (KRS 0000 201 002). Może dobro nie jest niczym nadzwyczajnym, ale przyciąga i potrafi jednoczyć. Naprawdę warto pomóc chorym i osieroconym dzieciom – apeluje Alicja Stolarczyk.

Po oficjalnym powitaniu gości i kolacji, odbył się recital cenionej sopranistki Friederike Schöder, której towarzyszyła akompaniująca na fortepianie Wiebke tom Dieck. Artystka wykonała m.in. pieśni Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz arię Olimpii z opery Jacques’a Offenbacha. O oprawę muzyczną wieczoru i iście taneczną atmosferę zadbał Sergiej
Kriuczkow oraz zespół Riverboat Ramblers Swing Orchestra. 

W trakcie Balu odbyła się licytacja wyjątkowych darów przekazanych Fundacji przez znamienite osobistości świata sztuki, polityki i mediów. Pod „młotek” poszły między innymi: dzień na planie serialu „Rodzinka.pl” (6000 zł), album Andrzeja Wajdy pt. „Rysunki z całego życia” z listem reżysera do zwycięzcy licytacji (1500 zł), gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” i spotkanie z jej autorami (1600 zł), czy zdjęcie ulicy Piwnej wykonane przez Zbigniewa Kosycarza w 1959 roku (3000 zł).

Równolegle w sali wystaw czasowych odbywała się tzw. cicha licytacja. Wśród wystawionych przedmiotów znalazły się m.in.: obraz Iris Band „Gdański Żuraw”, print obrazu Rafała Olbińskiego „Bilet w jedną stronę”, kilkugodzinny wynajem sal w Olivia Sky Club, koszulka Sebastiana Mili z autografem, kask pracownika Stoczni Gdańskiej z podpisem Lecha Wałęsy, czy kolacja dla dwojga w towarzystwie Dariusza Michalczewskiego w restauracji Metamorfoza.