O tym, że koń śpi na stojąco, a w najtwardszy sen zapadają susły, wiemy wszyscy. Ale czy zastanawialiście się, jak odpoczywają nocą foki, szympansy, czy słonie? O tym, jak śpią zwierzęta i które z nich ścielą sobie łóżka opowiada dyrektor Zoo w Oliwie Michał Targowski.
Panie Dyrektorze, jak w takim razie śpią podopieczni oliwskiego Zoo?
Zacznijmy od fok, które śpią i to bardzo głośno. Gdy panuje duży mróz, zasypiają w wodzie, która jest cieplejsza niż powietrze. Nosami robią przeręble i raz na kilka, kilkanaście minut wypływają i wciągają powietrze. Słychać wówczas odgłos wypuszczanego powietrza, a potem wciągania świeżego. To bardzo głośny proces. Latem zwykle śpią na lądzie. Nad ranem wykonują ruchy kończynami i uderzają się o ciało. Czasem słychać taki jęk, być może coś im się wówczas śni, ale na pewno jest to wyraz głębokiego odprężenia. Kiedy przychodzimy do pracy o godz. 7, to już pływają, są radosne i czekają na pierwsze karmienie, które następuje o godz. 11:00.
Sąsiadami fok są słonie. Czy to prawda, ze śpią tylko na stojąco?
Tak, zdecydowanie. Rzadko się kładą, jeśli w ogóle, to raczej jest to niepokojący objaw. Czasem ewentualnie lubią położyć się w błotku i potarzać się w nim, dla relaksu i higieny ciała. Wieczorem wchodzą do swojego pawilonu i zabierają się za konsumpcję i czasem obrzucają ciało ryżem, ot tak, dla zabawy. Bardzo to lubią, a rano pawilon wygląda jak po przejściu dzikich plemion (śmiech).
Tuż obok słoni znajdziemy antylopy, a dalej żyrafy…
Antylopy zimą, gdy są zamknięte w swoich pomieszczeniach, kładą się na ściółce z siana i śpią podkulone. Żyrafy śpią za to bardzo krótko, około 2-3 godzin. To zwierzę, które w naturze jest wyjątkowo czujne, które cały czas musi być przygotowane na atak lwów.
A co z mieszkańcami, którzy cały rok przebywają na zewnątrz? Widziałam wielbłądy, które fantastycznie się do siebie tuliły…
Wielbłądy, bawoły, jaki, takiny, czy żubry, kiedy jest naprawdę zimno, rzeczywiście tulą się do siebie i ogrzewają nawzajem. Co ciekawe, w domku bawołów od wielu lat zadomowił się kot, który korzysta z tego naturalnego ciepła. Czasem przytula się do kilku osobników i jest ogrzewany przez ich cielska i tak sobie razem spędzają wieczory i noce. Ta przyjaźń trwa już ponad 5 lat.
Czy wilki śpią podobnie do udomowionych psów?
Tak, choć zwykle do późnych godzin nocnych zachowują swoją aktywność. W ciągu dnia, gdy się najedzą, zakopują resztki pokarmu w ziemi i udają się na odpoczynek. Wówczas na wybiegu rozpoczyna się żerowisko dla ptaków – kruków i myszołowów.
W najbardziej zbliżony do człowieka sposób śpią zapewne małpy…
Nawet ścielą sobie łóżka! Codziennie dostają ogromną ilość ściółki i budują legowiska. Wśród szympansów panuje oczywiście hierarchia. Najwięcej przestrzeni oczywiście zagarnia sobie Jori, samiec alfa, który ma potężny wał ze ściółki. Podobnie zachowują się orangutany, które też codziennie tworzą takie legowiska, a nawet gniazda, bo znajdują się one wysoko w konarach drzew. U nas dostają jeszcze do tego dużo szmat i kartonów. Orangutany lubią przykryć się i schować na noc. Gibony śpią za to skulone i przytulone do siebie. Latem małpy zostają na zewnątrz, a do dyspozycji mają hamaki, platformy z desek. Każda ma swoje ulubione miejsce do snu, a gdy ktoś komuś zajmie łóżko, to wówczas jest prawdziwa awantura.
Zostają nam jeszcze ptaki i gady.
Ptaki egzotyczne w nocy odpoczywają, za to już o wschodzie słońca są aktywne i śpiewają. Sowy oczywiście dopiero wieczorem i nocą są aktywne. Gady mają zachowany rytm dzienno - nocny. Gdy gaśnie światło, również zasypiają, choć trudno tu mówić o rzeczywistym śnie. Ich życie jest dość monotonne i nic ciekawego w tej kwestii się nie dzieje.
Zapomniałabym jeszcze o ulubieńcach wszystkich odwiedzających – lwiej rodzince!
Maluchy uwielbiają leżeć w piaskownicach, znajdujących się na środku pawilonu. Rano, gdy wchodzimy, są jeszcze bardzo zaspane. Samiec Arko ukochał sobie przede wszystkim małą Tolę i rzeczywiście obserwujemy, jak wspaniale wtula się w tatę. Lwy lubią odpoczywać także w ciągu dnia i np. ucinać sobie poobiednią siestę.
Czy zwierzaki pochrapują?
Oj, gdy hipopotam nabiera powietrza, to pojawia się bardzo głośny i chrapliwy dźwięk. Lwy, tygrysy, czy psowate też potrafią pochrapywać. Czasem też widać, jak coś im się śni.