Charakterystyczne chrrrrrrr potrafi skutecznie utrudnić sen innym, a i samemu chrapiącemu uprzykrza życie. Chrapanie nie tylko powoduje dyskomfort, ale też może być oznaką poważnych kłopotów zdrowotnych. To dolegliwość, którą należy leczyć. Czy jednak istnieje sposób, by pozbyć się go na dobre? 

Chrapie ponad 80% mężczyzn po 40. roku życia i 20% kobiet. Skuteczną metodą radzenia sobie z chrapaniem jest innowacyjny zabieg z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Polega on na wykonaniu tysięcy mikroskopijnych punktów w podniebieniu miękkim. W tych miejscach skóra zostaje odparowana tworząc malutkie ranki, których szybkie gojenie wspierają otaczające zdrowe komórki. Dzięki temu procesowi następuje wzrost napięcia tkanek poprzez obkurczenie włókien kolagenowych. 

- Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i trwa około 2-3 minut. Dodatkowe atuty to brak efektów ubocznych i czasu potrzebnego na rekonwalescencje. Jedynie przez kilka dni po zabiegu może być odczuwalny niewielki dyskomfort w zakresie przełykania. W zależności od nasilenia problemu konieczne jest wykonanie od 1 do 3 zabiegów w odstępach około 4 tygodni - podkreśla dr Paweł Kubik z Centrum Medycznego dr Kubik w Gdyni. 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu przy użyciu lasera frakcyjnego są czynne choroby autoimmunologiczne, padaczka, otwarte rany, choroby nowotworowe i choroby wirusowe oraz ciąża. Inną metodą, pozwalającą cieszyć się snem „bez zakłóceń” jest zabieg radiochirurgii, wykorzystujący fale radiowe o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. 

- Na zabieg likwidujący chrapanie składa się kilka procedur w zależności od przyczyn. Są to: napięcie - utwardzenie podniebienia, udrożnienie nosa poprzez zmniejszenie małżowin, przycięcie języczka, obkurczenie migdałków. Nie każdy pacjent wymaga wykonania wszystkich, czasami już samo zadziałanie na podniebienie może przynieść efekty – tłumaczy Marta Konopka, kierownik Centrum Derm-Al w Sopocie. - W diagnostyce może pomóc badanie endoskopem laryngologicznym. Dobrze byłoby, aby wykonaniu zabiegów towarzyszyła zmiana trybu życia: niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu i zdrowa dieta - dodaje Marta Konopka.

Zabieg radiochirurgii przeprowadza lekarz laryngolog w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przy pomocy odpowiedniej elektrody nakłuwa miejsce odpowiedzialne za występowanie chrapania. Dzięki tej metodzie uzyskuje się usztywnienie tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania, a także prawidłową drożność nosa. 

- Niestety nie ma uniwersalnej metody na chrapanie i bezdech senny. Wybór metody zależy od przyczyny chrapania, stopnia zaawansowania, chorób towarzyszących oraz wielu innych czynników klinicznych, dlatego w trakcie kwalifikacji do leczenia w naszym centrum korzystamy nierzadko z konsultacji interdyscyplinarnych - laryngologa, pulmonologa, kardiologa i dietetyka - mówi lek. med. Dmitry Tretiakow z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

W gdańskim Centrum Zdrowia Lifemedica wykonywana jest m.in. snoroplastyka injekcyjna, plastyka podniebienia miękkiego, łuków podniebiennych, nasady języka oraz małżowin nosowych dolnych nosa za pomocą diatermii radiofalowej, kriochirurgii i lasera CO².