Na Podwalu Staromiejskim pasą się owce, po Długim Targu jeżdżą tramwaje, Warszawy M-20 i Żuki, agent J-23 przeprawia się promem przez Motławę, a z najsłynniejszej gdańskiej fontanny na przechodniów spogląda Lech Wałęsa trzymający w dłoni legendarny długopis XXL 21. Neptun zniknął. Tu musiało się coś stać. Wyjaśnienie przynosi album „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia serca Gdańska”.
Wędrujemy ze Zbigniewem i Maciejem Kosycarzami po Głównym Mieście. 70-letnią historię serca miasta tworzą opowieści zaklęte w 315 fotografiach ojca i syna. Ich Gdańsk jest zaskakiwany dźwiękiem opadającej migawki.
- To jest 100 procent Gdańska w Gdańsku. W 1945 r., kiedy mój tata tutaj przyjechał, Główne Miasto było w 90 procentach zniszczone. Dziś ma ono swój wyjątkowy klimat. Tutaj chętnie spacerujemy, tutaj umawiamy się na randki i tu przyjmujemy – co widać na zdjęciach – możnych tego świata – mówi Maciej Kosycarz.
Powojenne zdjęcia Zbigniewa i Macieja Kosycarzy to zarówno wielkie i małe wydarzenia, ruiny i odbudowa zniszczonego przez wojnę miasta, zmieniające się ulice, ale przede wszystkim to życie codzienne i ludzie, zarówno w okresie tuż po wojnie, w czasach szarego PRL, jak i w okresie rozkwitu gdańskiej metropolii. To także miejsca, które tak się zmieniły w ciągu lat, że gdyby nie podpisy pod zdjęciami, to trudno byłoby je rozpoznać.
Podczas uroczystej premiery i spotkania autorskiego w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan kolejka po albumy z dedykacją autora w kilka chwil urosła do rozmiarów przypominających czasy PRL (vide ogonek przed księgarnią „Bestseller” na ul. Szerokiej utrwalony w latach 80. na albumowym zdjęciu Zbigniewa Kosycarza).
Premiera wydawnictwa była tym razem wyjątkowo słodka. Oprócz albumów (i kalendarzy kolekcjonerskich „Gdańskie tramwaje 6x6” ze zdjęciami Zbigniewa Kosycarza z lata 50. i 60.) na miłośników gdańskich smaków czekały słodycze z legendarnej „Fabryki Czekolady” Bałtyk, a pośród nich - pralinki w opakowaniach zaprojektowanych przez gdańską artystkę Magdę Benedę.
Album „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia serca Gdańska” jest już dostępny w trójmiejskich księgarniach. To już 11 wydawnictwo z zapoczątkowanej w 2006 roku serii „Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Cała seria to ponad 60 lat historii na zdjęciach ojca i syna, historii związanej z Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Pomorzem.