Sopocianie w Lidze Mistrzów!

Max Radke
Marta Dębska

Jedenaście klubów z całej Polski, cztery imprezy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Sopocie, ponad stu zawodników i rywalizacja na wysokim poziomie. Tak wyglądały pierwsze, historyczne rozgrywki Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej – ligowej rywalizacja wyłaniająca najlepszy klub żeglarski w Polsce. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Yacht Club Sopot przed Yacht Klubem Polski Szczecin i Jacht Klubem Wielkopolski Poznań. 

Takiego napięcia, jakie na zakończenie rozgrywek, zafundowali wszystkim kibicom zawodnicy Ekstraklasy, nie powstydziłby się nawet Alfred Hitchock. O kolejności końcowej całej Ligi decydowały ostatnie wyścigi IV rundy, która rozegrana została w miniony weekend w Sopocie. Faworytem do tytułu była ekipa JKW Poznań, która liderowała od pierwszej imprezy. 

Poznaniacy spisywali się jednak znacznie słabiej, a na swoim akwenie świetnie żeglowała załoga z Sopotu. Rywalizacja była bardzo zacięta i po ostatnim wyścigu klubu z Sopotu i Szczecina miały taką samą liczbę punktów, ale lepszy bilans miejsc na podium sprawił, że mistrzem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej została załoga Yach Club Sopot dowodzona przez Rafała Sawickiego i Adama Kajzera . 

- To jest niesamowite uczucie, wznieść w górę puchar, który wyznacza nowy kierunek w żeglarstwie. Rozgrywki ligowe, proste zasady i wspaniała rywalizacja, która przybliża nasz sport do publiczności i mediów, to zawsze były te czynniki, których poszukiwałem jako zawodnik, ale i organizator regat. Tym bardziej cieszę się, że tytuł powędrował do Sopotu i bardzo dziękuję swojej załodze, która była bardzo szeroka w przeciągu cały rozgrywek. Dziękuję również pozostałym klubom za rywalizację na wysokim poziomie oraz organizatorom za dobrą inicjatywę – powiedział po zakończeniu rozgrywek Rafał Sawicki, sternik YCS.

Pierwsze dwa kluby w klasyfikacji generalnej uzyskały kwalifikację do finału światowej Żeglarskiej Ligi Mistrzów.