Rekordzista w BCT

Max Radke
Walter Rademacher

336 metrów długości, 45 metrów szerokości, zdolność przewozowa to 9580 TEU - tak w liczbach prezentuje się MSC Asya, największy pod względem długości, jak i pojemności statek, który wpłynął do gdyńskiego portu. Ten wodny kolos przypłynął do Gdyni z Bremerhaven z ładunkiem ponad 3 tysięcy kontenerów. 

MSC Asya zbudowany został w 2008 w koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries ma pojemność 9200 TEU (jednostka równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp). To o ponad 1000 TEU więcej niż poprzedni rekordzista MSC Charleston, który do Gdyni zawinął w czerwcu. Ta jednostka mierzy sobie 324 m długości. 

Obsługa tak dużych statków możliwa jest dzięki przeprowadzeniu szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego o wartości ok. 200mln PLN. W jego ramach prowadzono zakupy sprzętu przeładunkowego, zakupiono też cztery nowe suwnice nabrzeżowe o wielkości pozwalającej na obsługę statków o pojemności ok. 12 000 TEU.

Jednak aby takie statki pojawiły się w Gdyni, konieczne jest przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę portową – mowa przede wszystkim o budowie nowej obrotnicy w miejscu zakupionego od Stoczni Marynarki Wojennej nabrzeża Gościnnego oraz pogłębienie kanałów portowych do 15,5 metra.