Duże pieniądze wymagają dużej troski. Jak o nie zadbać, by były z jednej strony bezpieczne, a z drugiej generowały zysk? W co inwestować i jak duże ryzyko opłaca się podejmować, gdy mamy do dyspozycji kilkanaście milionów złotych? Na te pytania odpowiada Michał Jabłoński, Senior Wealth Manager Noble Bank.
Porozmawiamy dzisiaj o spełnionych biznesmenach, o ludziach, którzy osiągnęli olbrzymie sukcesy biznesowe i zdecydowali się oddać stery w inne ręce. Zdarza się to chyba coraz częściej?
Nie jest to sytuacja powszechna, ale też na pewno nie sporadyczna. Po latach prowadzenia biznesu, myślenia o jego rozwoju, dźwigania na barkach odpowiedzialności za firmę, pracowników, dbania w pierwszej kolejności o biznes, a na końcu o siebie, przychodzi taki czas, że człowiek myśli o wycofaniu się z biznesu. Opcje są zawsze dwie. Można przekazać biznes w ręce członka rodziny, najczęściej dzieci, lub w ręce wspólnika. Odbywa się to w formie sukcesji. Druga opcja to sprzedaż biznesu.
Wraz ze sprzedażą biznesu na koncie pojawiają się zazwyczaj duże pieniądze. Nagle okazuje się, że nie musimy ich inwestować, nie musimy nimi obracać. Po prostu są i można je wykorzystać na dowolny cel.
Tak jest w istocie, ale trzeba pamiętać, że pieniądz ulokowany w szufladzie zawsze traci na wartości. Ludzie dysponujący sporym kapitałem zawsze starają się te pieniądze inwestować, chcą aby pieniądz pracował. Z mojego doświadczenia wynika, że gdy nagle pojawia się nam kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych na koncie, to pierwsza rzecz o jakiej myślimy to bezpieczeństwo tych pieniędzy. Mam przyjemność zarządzać majątkami bardzo zamożnych klientów i żaden z nich nie szuka nadmiernego ryzyka. Im już nie zależy na tym, by mieć roczną stopę zwrotu z inwestycji na poziomie kilkunastu procent. Ważne jest, aby pieniądze ulokować w możliwie bezpiecznych, stabilnych i zdywersyfikowanych aktywach. I Noble Bank im to umożliwia.
W jaki sposób?
Zaczynając od tradycyjnych depozytów bankowych, obligacji korporacyjnych, prywatnych emisji Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, poprzez bardzo szeroką ofertę funduszy inwestycyjnych pokrywających ekspozycję na wszystkie klasy aktywów i rynki geograficznie, po rynek nieruchomości komercyjnych przy współpracy z naszym partnerem, światowym brandem Sotheby`s International Realty Poland.
Jakimi zasadami kieruje się Noble Bank zarządzając majątkami najzamożniejszych klientów?
Tych zasad jest wiele, począwszy od zaufania, bo na tym się wszystko opiera, aż po naczelną zasadę - nie szkodzić. Trzeba
wiedzieć, że ludzie zamożni, dotychczas skoncentrowani na prowadzeniu swoich wielkich firm, często nie mają wiedzy o rynku kapitałowym, o instrumentach finansowych i produktach inwestycyjnych. Taka wiedza nigdy nie była im potrzebna. W Noble Banku wprowadzamy Klientów w świat produktów finansowych bardzo rozsądnie. Nie nakłaniamy ich do inwestowania w produkty obarczone wysokim stopniem ryzyka, w produkty, których nie rozumieją, lub których się boją. Jeśli ktoś jednak decyduje się na wybór bardziej ryzykownej strategii to informujemy o wszystkich ryzykach i wskazujemy na aspekty dywersyfikacji przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentów. Duże pieniądze wymagają bowiem dużej troski.
Co kryje się pod tym hasłem?
Przede wszystkim świadome inwestowanie. Z jednej strony zarządzamy majątkami naszych klientów w sposób bardzo odpowiedzialny,
z drugiej strony edukujemy klientów, dostarczamy im wiedzę o rynku kapitałowym, aby byli jak najbardziej świadomi co dzieje się z ich pieniędzmi. Zawsze rozmawiamy o różnych strategiach inwestycyjnych, aby Klient wybrał taką, która mu najbardziej odpowiada (jest uszytą na miarę jego potrzeb i oczekiwań). Poszukujemy nisz inwestycyjnych, które potencjalnie dają atrakcyjną stopę zwrotu w stosunku do ryzyka.