Pomorze designem stoi
Stacja Kultura w Rumi.
Pomorskie projekty wśród laureatów plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez internetową Grupę Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne skierowane do architektów. W tym roku profesjonalne jury, a także internauci wybierali najlepsze projekty w trzech kategoriach - architektura, wnętrza oraz krajobraz.
W głosowaniu oddano ponad 25 500 głosów na blisko 100 obiektów. W kategorii wnętrza publiczne głosami internautów zwyciężył projekt Stacja Kultury – Biblioteka w Rumi zaprojektowana przez biuro Sikora Wnętrza. To wyjątkowy w skali całego kraju projekt adaptacji i rewitalizacji dworca kolejowego. Najważniejszą przestrzenią nowo otwartego dworca jest główna sala czytelni, która powstała w przestrzeni w której jeszcze rok temu znajdowały się kasy. Jest to miejsce o otwartym charakterze, w którym użytkownik może się zaszyć na chwilę z książką lub gazetą. Zastosowano tam meble nawiązujące kształtem do przedziałów pociągów dalekobieżnych.
Dworzec zyskał również bardzo na funkcjonalności – każda z kondygnacji została wyposażona w toalety, również dla osób niepełnosprawnych, oraz windy umożliwiające bezproblemową komunikację. W bibliotece przygotowano również miejsce dla najmłodszych, sale konferencyjne oraz przestrzenie wystawiennicze. Całość robi ogromne wrażenie. Przykład godny naśladowania, szczególnie w miastach, które jeszcze nie zamieniły swoich dworców w ogromne centra handlowe.
W kategorii Krajobraz głosowano na ogrody prywatne. Jury za najlepszy projekt uznało ogród w Suchym Dworze koło Gdyni zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej. Ogród o nieregularnym kształcie został stworzony w stylu nowoczesnym. Wszelkie linie wytyczone w otoczeniu budynku mieszkalnego mają łagodny charakter i łączą bryłę z sielskimi nasadzeniami roślinnymi. Dla wzmocnienia tego połączenia wprowadzono również liczne elementy nadmorskiego środowiska. W teren wpisano wgłębnik w kształcie muszli, a nowe egzemplarze roślin posadzono w liniach nawiązujących do morskich fal.
W kategorii Architektura głosowano między innymi na instalacje w przestrzeni publicznej. Tutaj internauci najbardziej docenili projekt Gdynia Playground 2014 odbywającego się pod hasłem „nastrajanie miasta”. Autorem koncepcji jest PoCoTo – Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów. Ideą przedsięwzięcia była interpretacja emocji i nastrojów autorstwa młodych artystów. W tkance miejskiej powstały liczne instalacje, które w interaktywny sposób zapewniały kontakt z użytkownikiem. Artyści byli przygotowani do zapewnienia szerokiej gamy emocji i nastrojów wzdłuż trasy bulwaru nadmorskiego.