Toksyna botulinowa jest synonimem botoksu.   

Nieprawda.  Nazwa Botox jest zastrzeżona dla toksyny botulinowej produkowanej przez jedną z firm farmaceutycznych.  Zwyczajowo używa się określenia “Botoks” dla procedur wykorzystujących toksynę botulinową różnych producentów, co jest niewłaściwe. 

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, powodującą przejściowe zahamowanie przewodnictwa nerwowego i jako produkt leczniczy może być stosowana tylko przez lekarzy.

Prawda. Toksyna botulinowa jest lekiem o silnym działaniu, który poprzez zahamowanie przewodnictwa nerwowego, wykorzystywany jest w leczeniu wielu chorób, takich jak ogniskowe przykurcze, uporczywa, pierwotna nadpotliwość pach, migrena, nietrzymanie moczu, szczeliny odbytu. W medycynie estetycznej wykorzystywana jest do usuwania zmarszczek mimicznych twarzy czyli zmarszczek wynikających z nadmiernej kurczliwości mięśni twarzy. Przed zabiegiem niezwykle istotna jest właściwa kwalifikacja oraz dobór dawki – zabiegu nie wolno przeprowadzać u chorych z niektórymi chorobami neurologicznymi, przyjmującymi niektóre leki i oczywiście u kobiet w ciąży i karmiących. W rzadkich przypadkach donoszono o występowaniu natychmiastowych reakcji nadwrażliwości, dlatego zabieg może być wykonywany jedynie przez lekarzy. Do właściwie wykonanej procedury konieczna jest także dobra znajomość anatomii twarzy.

Toksyna botulinowa służy do korekty wyglądu całej twarzy 

Nieprawda. Toksyna botulinowa służy do korekty zmarszczek wynikających z nadmiernej kurczliwości mięśni twarzy, a więc zmarszczek poziomych czoła, tzw. marsa (pionowej zmarszczki między brwiami), kurzych łapek, czyli promienistych zmarszczek wokół oczu i zmarszczek palaczy (pionowych zmarszczek w obrębie bieli wargi górnej). Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również do podnoszenia kącika ust, „dziąsłowego” uśmiechu czy korekcji nadmiernej kurczliwości mięśni bródki. Toksyna botulinowa nie jest pomocna w usuwaniu zmarszczek statycznych, czyli fałdów wynikających z naturalnie postępującej z wiekiem redystrybucji tłuszczu i zmian zanikowych w obrębie kośćca twarzoczaszki np. fałdów nosowo-wargowych. Osobom komentującym nadmiernie powiększone usta czy „napompowane” policzki stwierdzeniem
„przesadziła z botoksem„ należy się wyjaśnienie, że ten przerysowany wygląd jest skutkiem innych procedur estetycznych, najczęściej nieprawidłowego i nadmiernego podania wypełniacza tkankowego. 

Zaprzestanie zabiegów korekcji zmarszczek mimicznych powoduje gwałtowne pogorszenie wyglądu

Nieprawda. Jest dokładnie na odwrót. Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że regularnie wykonywane zabiegi ostrzykiwania zmarszczek toksyną botulinową powodują, że odstępy pomiędzy nimi mogą być coraz dłuższe. Pacjentki, mówiąc obrazowo, “ odzwyczajają się” od nadmiernej ruchliwości mięśni twarzy i wymagają coraz rzadszych zabiegów za pomocą mniejszych dawek leku. 

Niewskazane jest rozpoczęcie zabiegów w zbyt młodym lub w zbyt zaawansowanym wieku. 

Prawda. Celowe jest podawanie toksyny w momencie, w którym na skórze zaczynają zarysowywać się pierwsze zmarszczki mimiczne, co jest indywidualnie zmienne. Nieuzasadnione jest profilaktyczne podawanie toksyny.  Dla osób starszych, z licznymi, wypracowanymi latami zmarszczkami i delikatną skórą ostrzyknięcie zmarszczek toksyną botulinową może nie dać satysfakcjonujących efektów.  Dla tej grupy pacjentów przeznaczone są inne, bardziej skuteczne zabiegi poprawy wyglądu. 

Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej zawsze powodują sztuczny wyraz twarzy

Nieprawda. W zależności od nasilenia zmarszczek i techniki podania toksyny botulinowej możemy uzyskać efekt zarówno delikatnej korekty i zachowania mimiki, jak i pełnego wygładzenia zmarszczek i całkowitego zniesienia ruchomości mięśni np. czoła. 

Toksyna botulinowa zarezerwowana jest dla starszych pacjentek, z nasilonymi zmarszczkami mimicznymi

Nieprawda. Najlepsze i najbardziej naturalne efekty zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej uzyskujemy u pacjentek ze słabo lub umiarkowanie nasilonymi zmarszczkami mimicznymi, często tuż po 30 roku życia. Wówczas, przy zastosowaniu niewielkich dawek jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonujący i naturalny efekt, zaś toksyna działa profilaktycznie, nie dopuszczając do pogłębiania i utrwalania się zmarszczek mimicznych. 

 

Kontakt

Prof. Dobosz i Partnerzy klinika medyczna

ul. Partyzantów 14 lok 102, I piętro, Quattro Towers 80-254 Gdańsk
Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-20
tel.     +48 58 344 02 27 kom. +48 502 65 44 62 kom. +48 502 29 26 02
e-mail: rejestracja@klinikadobosz.pl www.klinikadobosz.pl