Nie daj się alergii!
Męczący katar, zaczerwienione oczy, wysypka - to typowe objawy alergii. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że mogą o niej świadczyć także inne dolegliwości. Co wywołuje uczulenia? Czy można je skutecznie leczyć? Odpowiada doktor Tamara Uryniuk, lekarz pediatra, specjalizująca się w medycynie przeciwstarzeniowej, diagnozująca m.in. alergie pokarmowe i choroby cywilizacyjne.a
Obecnie na alergie różnego typu cierpi bardzo wiele osób, mówi się, że nawet połowa populacji, a wszystko to związane jest z rozwojem cywilizacyjnym. Pani doktor, co stanowi największy problem w tego typy schorzeniach?
Obecnie głównym problemem chorób alergicznych jest ich zbyt późne rozpoznanie. Przeważnie pierwsze objawy są bagatelizowane lub rozpoznaje się inne choroby, a nie alergie. Czasem tylko wystarczy powiązać fakty i skierować pacjenta na badania diagnostyczne.
Co może być przyczyną pojawienia się alergii?
Powszechność i dostęp do nowych materiałów, technologii, produktów spożywczych, środków ochronnych i konserwujących oraz leków ułatwia nam życie, ale też znacznie zwiększa ryzyko uczuleń i rozwoju chorób alergicznych. Kiedy już zachorujemy pozostaje nam przestrzegać tzw. profilaktyki wtórnej, a więc unikać alergenów, o których wiemy, że nam szkodzą. Inną przyczyną uczuleń mogą być geny. Choroby alergiczne często występują rodzinnie i podczas dobrze zebranego wywiadu dowiadujemy się, że rodzice i/lub dziadkowie to pokrewne „dusze alergiczne”. Nadal główną przyczyną alergii są jednak warunki środowiskowe, czyli to co jemy i jaki styl życia prowadzimy.
Jakiego rodzaju alergie nam zagrażają?
Alergie mogą być „natychmiastowe” IgE- zależne i do takiego typu chorób należą m.in. pyłkowica, która występuje u około 20% populacji, astma oskrzelowa oraz atopowe zapalenie skóry, na które choruje kilka procent dzieci i ok. 1% populacji dorosłych. Inny rodzaj alergii to reakcja obejmująca cały organizm - wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Może być on wywołany przez antybiotyki, np. penicylinę, białka obce, np. surowice odpornościowe, jad owadów. Wyróżniamy także alergię pokarmową tzw. III typu ( IgG – zależną), która dotyka około 45% populacji USA i Europy i dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Reakcja w alergii pokarmowej występuje z opóźnieniem, np. od 8 do 72 godzin od chwili spożycia pokarmu. Problem w takiej sytuacji polega na tym, że taki typ alergii często pozostaje nierozpoznany przez całe życie.
Rzeczywiście często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy na coś uczuleni. Jakie objawy mogą wskazywać na alergię, a jednocześnie utrudniać jej rozpoznanie?
Trudnością w rozpoznaniu alergii pokarmowej III typu są jej nietypowe objawy, jak np.: częste biegunki, wzdęcia, zaparcia, zespół jelita drażliwego, mdłości, uczucie pełności, czy odbijanie. Inne objawy, które mogą wskazywać na alergie to problemy skórne - atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, sucha skóra, trądzik, świąd skóry, wysokie ciśnienie krwi, migreny, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z nadwagą, ADHD, uczucie ciągłego zmęczenia, wyczerpanie, cukrzyca typu II, fibromialgia, choroby reumatyczne, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, sztywność poranna, bóle mięśni, bóle stawów, spuchnięte powieki, zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, skoki nastrojów oraz depresja, nadaktywność, agresja, stany lękowe, czy osłabienie koncentracji.
W jaki sposób możemy więc skutecznie leczyć alergie?
W alergii pokarmowej III typu stosujemy tzw. dietę eliminacyjno - rotacyjną, a zatem leczenie polega przede wszystkim na poznaniu produktów, które nam szkodzą. Tu z pomocą przyjdą nam nowoczesne testy. Ja korzystam najczęściej z szerokiej gamy alergenów i proponuję pacjentom gruntowne przebadanie się, nawet na 300 alergenów. Pacjentów, u których nie jesteśmy w stanie wyeliminować czynnika sprawczego, np. kurzu, roztoczy, leczymy objawowo, czyli zmniejszamy objawy choroby lekami antyhistaminowymi. Gdy zaistnieje taka konieczność, stosujemy kortykosteroidy lub preparaty biologiczne zmniejszające reakcje alergiczne. Innym sposobem leczenia jest immunoterapia swoista, która dotyczy głównie alergii inhalacyjnej i uczulenia na alergeny owadów, pełniąc rolę medycyny naprawczej, bo dzięki niej możemy zmniejszać lub nawet wyeliminować objawy alergii.
Dr Tamara Uryniuk – pediatra, właśnie ukończyła nową unikatową w Polsce Międzynarodową Specjalizację z Medycyny Zapobiegawczej i Przeciwstarzeniowej. Leczy nadwagę i otyłość, diagnozuje alergie pokarmowe, grzybice, choroby pasożytnicze i choroby cywilizacyjne. W swoim gabinecie lekarskim Remedical wykonuje m.in. mikroskopową analizę kropli krwi. Z powodzeniem łączy medycynę akademicką z holistycznym podejściem do pacjentów: oczyszczaniem organizmu, leczeniem żywieniowym i fitoterapią. Prywatnie zapalona podróżniczka i maratonka.