Przebarwienia zębów to zmora wszystkich, którzy chcą zachować młody wygląd. Ba! Można śmiało powiedzieć, że postarzają bardziej niż zmarszczki. Jak sobie z tym radzić?
Paradoksalnie do powstawania przebarwień przyczynia się moda na zdrową, bogatą w warzywa i owoce dietę, a także picie świeżo wyciśniętych soków oraz wina. Kwasy zawarte w tych produktach osłabiają szkliwo. Staje się ono cieńsze i porowate, a to ułatwia przywieranie osadów do powierzchni zęba i jednocześnie utrudnia ich usunięcie.
Tendencja do chłonięcia barwników przez zęby zwiększa się wraz z wiekiem. Oczywiście przebarwione zęby mogą być np. skutkiem urazu lub zażywania preparatów żelaza, niemniej ogromny wpływ na ich kolor ma sposób pielęgnacji oraz dieta. Istnieją produkty zawierające pigmenty, które doskonale osadzają się na zębach. Należą do nich kawa, napoje gazowane, wino, jagody, herbata. Na nich jednak lista się nie kończy. Wrogiem białych zębów są także barwione słodycze, potrawy doprawione curry, czy buraki.
Jeśli nie chcesz rezygnować z ulubionych, choć przebarwiających zęby smakołyków, możesz zmniejszyć ryzyko zmiany koloru zębów, przestrzegając kilku prostych wskazówek. Po każdym posiłku myj zęby (po spożyciu kwaśnych dań i napojów, odczekaj z myciem 15-30 min.). Do mycia zębów używaj szczoteczki ze specjalnymi gumkami – umożliwiają one dokładne usunięcie osadu z powierzchni zębów i past wybielających. Pamiętaj też o regularnym nitkowaniu zębów.
Jeśli nie masz możliwości umycia zębów, przepłucz usta woda mineralną. Aby ograniczyć kontakt barwiących substancji z zębami, pij napoje gazowane, soki czy herbatę przez słomkę. Jedz produkty, które wzmagają produkcję śliny. Może to być choćby jabłko lub żucie gumy. Ślina pełni rolę "naturalnego czyściciela" jamy ustnej, reguluje również pH w ustach. I pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Raz na pół roku warto wybrać się do stomatologa na profesjonalny zabieg usuwania kamienia i czyszczenia zębów.