Drogocenne olejki cieszą się ogromnym powodzeniem. Wreszcie doceniliśmy ich potężną moc i właściwości relaksujące, odżywcze, czy rewitalizujące. Dlaczego warto stosować je w codziennej pielęgnacji, jak i wybierać profesjonalne zabiegi z ich użyciem?
Wydaje się, że wszystko rozpoczęło się od zawrotnej „kariery” olejku arganowego. Nazywany „Złotem Maroka” (ze względu na złociste zabarwienie) otrzymywany jest z drzewa arganii żelaznej. Jest bezwonny i ma wodno – oleistą konsystencję. Bardzo dobrze się wchłania. Zawiera bardzo duże ilości naturalnej witaminy E, zwanej „witaminą młodości” oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
PRZECIW ZMARSZCZKOM
Choć zalety olejku arganowego były znane już w XII w. p.n.e., to jednak przypomnieliśmy sobie o nich stosunkowo niedawno. Szczególnie cenione jest jego działanie przeciwzmarszczkowe (spłyca już powstałe zmarszczki i zapobiega powstawaniu kolejnych), ochronne (chroni naszą skórę przed niską temperaturą, słońcem i wiatrem) oraz regenerujące (przyspiesza gojenie ran, oparzeń, odleżyn, owrzodzeń i odmrożeń).
Półki sklepowe uginają się wręcz od ciężaru różnego rodzaju kosmetyków w formie olejków. Zawierają one głównie czynnik aktywne, takie jak wspomniany wcześniej olejek arganowy, a także słonecznikowy (wzmacniający barierę hydrolipidową naskórka, zmniejszający opuchnięcia i zaczerwienienia), czy olejek sojowy (gwarantujący skórze młody wygląd, zmniejszający widoczność blizn i rozstępów).
OLEJEK DOBRY NA WSZYSTKO
Kolejne popularne odżywcze olejki to olejek rumiankowy, który doskonale nawilża, wygładza, koi i łagodzi podrażnienia oraz rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt; olejek rozmarynowy o właściwościach ściągających i normalizujących i lawendowy, nadający skórze gładkość i zapobiegający powstawaniu rozstępów. Z kolei olejek nagietkowy ma właściwości głęboko nawilżające i wygładzające.
Wybierając dany kosmetyk w postaci olejku, zawsze zwracajmy uwagę na skład, tak, by zawsze był on jak najbardziej naturalny i nie zawierał substancji konserwujących. Warto też pokusić się o samodzielne sporządzanie „mazideł” różnego rodzaju w oparciu jedynie o ekologiczne składniki, dostępne chociażby w internecie. Przygotowując produkt tego rodzaju nie tylko mamy pewność, co do poszczególnych jego elementów, ale także możemy świetnie się bawić.
ZBAWIENNY MASAŻ
To właśnie z masażem kojarzą nam się olejki i oliwki. Rzeczywiście aplikowane w tej formie, doskonale się wchłaniają, a efekty działania odczuwamy natychmiast. Masaż całego ciała z zastosowaniem naturalnych olejków aromaterapeutycznych dający relaks, ukojenie i wzmacniający organizm to jeden z najprzyjemniejszych zabiegów w ofercie hotelu Astor w Jastrzębiej Górze.
Bogatą ofertą masaży pochwalić się może m.in. Hanza SPA w gdańskim hotelu Hanza. Możemy tu skorzystać m.in. z Sygnowanego Masażu Hanza, który stanowi połączenie głęboko relaksującego masażu całego ciała, z masażem stóp, głowy i twarzy. Zabieg wykonywany jest na intensywnie odżywiającym organicznym oleju i ma na celu usunięcie napięcia oraz wprowadzenie ciała w stan głębokiego relaksu. O dobroczynnych właściwościach oliwki Babor (hydrofilna oliwka z najwyższej jakości naturalnych składników aktywnych) przekonać się zaś możemy w hotelu Haffner w Sopocie podczas masażu całościowego.
CIAŁO JAK AKSAMIT
Ciekawe rozwiązanie proponuje nam także sopocki hotel Mera SPA. Tu masaż gorącymi kamieniami bazaltowymi połączony jest z masażem relaksacyjnym na bazie ciepłego olejku. Zabieg wpływa korzystnie na tempo przemiany materii, dzięki czemu przyczynia się m.in. do redukcji „pomarańczowej skórki”.
O cudownych właściwościach wspomnianego na początku oleju arganowego możemy się przekonać w Wieniawa SPA & Wellness w Rekowie Górnym. Masaż wykonywany jest na kamiennym, ciepłym stole a ciało po nim jest gładkie i aksamitne. Warto też pokusić się o masaż pod nazwą Czar Wezyra, w którym terapeuci używają oleju kokosowego odżywiającego skórę i przywracającego naturalny płaszcz ochronny skóry.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na profesjonalną terapię, czy też wybraliśmy świetny kosmetyk w formie olejku z bogatym składem, pamiętajmy, że olejki mają jeszcze jedną zaletę – są hipoalergiczne. Dlatego też z powodzeniem mogą być używane przez alergików, nie wywołują podrażnień i w zasadzie możemy je stosować bez większych ograniczeń.